środa, 3 lutego 2010

Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej Częstochowa

Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej powstało w grudniu 2007 roku z inicjatywy czwórki przyjaciół. Od początku głównym obszarem działania SPA była praca z dziećmi i młodzieżą "gorszych szans", w oparciu o innowacyjną metodę "pedagogiki ulicy". Stowarzyszenie realizuje stale programy uliczne, a także organizuje imprezy sportowe, akcje społeczne oraz konferencje upowszechniające metody pracy z dziećmi zagrożonymi
wykluczeniem społecznym.

Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej współpracuje z częstochowskimi organizacjami pozarządowymi, samorządem lokalnym, Ogólnopolska Siecią Organizacji Streetworkerskich oraz Federacja KaFOS.

KONTAKT 
spa.czest@gmail.com

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej

Tomek Osyra (Częstochowa)

Ukończyłem pedagogikę w 2007 roku i mam doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą w świetlicach socjoterapeutycznych, jednak gdy zapoznałem się z metodą pracy pedagogiki ulicy stwierdziłem że to coś dla mnie. Działam w stowarzyszeniu od dwóch lat i bardzo pasuje do mnie praca pedagoga ulicy. Uwielbiam prowadzić zajęcia z młodzieżą a także wkręcać się w zabawy i pomysły, które proponują dzieci.

Magda Juda (Częstochowa)

W tym roku ukończyłam pedagogikę opiekuńczo-resocjalizacyjną. W Stowarzyszeniu Pedagogiki Alternatywnej jestem od samego początku. Uwielbiam pracę z dziećmi, bo daje mi to dużo radości i satysfakcji. Jako streetworker pracuje juz od prawie roku. Jest to jednak ciągle duże wyzwanie, gdyż każdy kolejny dyżur uliczny jest dla mnie czymśnowym a dzieci potrafią zaskakiwać na każdym kroku.

Clear Channel

Grupa Carrefour Polska

Procter Gamble

McCann Erickson


Tegoroczną kampanię medialną ODERWIJ DZIECI OD ULICY stworzyła pro bono Firma McCann Ericsson.

Podobnie jak w latach ubiegłych autorami kampanii są Dariusz Samul i Wojciech Szpor, koordynacją zajęła się Agnieszka Górska. 

Główne elementy kampanii to nośniki reklamy zewnętrznej (tzw. cityghty), ulotki oraz bannery.


Societe Generale

TNT

GDAŃSK: Grupa Operacyjna WYJDZIESZ? poznaje Wrzeszcz

W mroźny styczniowy wieczór dzieciaki z Dolnego Wrzeszcza w Gdańsku objęte projektem WYJDZIESZ? odkryły ukrytą wśród starych kamienic pracownię garncarską. Zaprosiła nas do niej na warsztaty lepienia z gliny właścicielka Monika Wieczorkowska. Po krótkim wprowadzeniu na temat lepienia każdy dostał kawał gliny, z którego mógł stworzyć, co tylko chciał. Maciek ulepił samochód wyścigowy, Paweł mnicha. Po kolei każdy próbował swych sił także na kole garncarskim. Podczas lepienia w glinie dyskutowaliśmy na najróżniejsze tematy: o podróżach, innych kulturach, wolontariuszach, domach z gliny, wyjściach w inne ciekawe miejsca we Wrzeszczu.

Serdecznie dziękujemy Monice Wieczorkowskiej, która poświęciła czas na pokazanie dzieciom kawałka innego świata, tego twórczego, ciekawego, tak różnego od szarej podwórkowej codzienności, w której często nie dzieje się nic.

Ewa Konopko, Gosia Zamorska
PSPiA KLANZA

GDAŃSK: Wigilia projektu WYJDZIESZ? w Dolnym Wrzeszczu z firmą Johnson&Johnson

W grudniu odbyło się wigilijne spotkanie projektu „WYJDZIESZ?” skierowanego do dzieci z Dolnego Wrzeszcza w Gdańsku. Przyszli też ich rodzice i dziadkowie. Dzięki przygotowanej przez Fundację Wspólna Droga akcji „List do Świętego Mikołaja” oraz uprzejmości firmy Johnson&Johnson dzieci miały okazję wysłania listów do św. Mikołaja, w których krótko pisały coś sobie i prezencie swych marzeń. Każdy list trafiał do jednego z pracowników firmy, który chciał wziąć udział w akcji. Wszyscy starali się jak najwierniej spełnić życzenie dziecka. Oprócz tego każde z dzieci dostało "ponadprogramowo" - bo tego nie było w listach - odtwarzacz mp3, a ich rodzeństwo słodycze. Dziękujemy firmie i pracownikom Johnson&Johnson za spełnienie dziecięcych marzeń.

Otrzymaliśmy także upominki z Urzędu Miasta Gdańska dla każdego dziecka, słodycze, gadżety oraz książki "Co zbroiła zbrojownia, czyli zwariowany przewodnik po Gdańsku". Dziękujemy też naszym Wolontariuszom - Michałowi Konkolowi oraz Krzysiowi Kuzborskiemu za ich zaangażowanie w zajęcia z dziećmi.

Podziękowania także dla Stowarzyszenia Kultura Miejska za udostępnienie pomieszczenia na Wigilię.

Ewa Konopko, Gosia Zamorska
PSPiA KLANZA