piątek, 8 maja 2015

Pedagogicznie i patriotycznie

Już po raz czwarty został zorganizowany spływ kajakowy dla młodzieży z grupy streetworkerskiej i nie tylko. Spływ upamiętniający 95 rocznicę bitwy okrętów polskich z okrętami bolszewickimi pod „Czarnobylem” na rzece „Prypeć”.

W 1920 r. nowo odradzająca się po latach niewoli Polska, musiała stawić czoła nawale bolszewickiej. W składzie naszych sił zbrojnych zaczęła odradzać się polska „Marynarka Wojenna”. Po odzyskaniu niepodległości i dostępu do morza czynione były starania o pozyskanie pełnomorskich okrętów wojennych. W tym czasie, już od roku 1919 na polskich rzekach pływały a nawet walczyły polskie „okręty rzeczne”. Tak było pod Horodyszczem 3 lipca 1919 r. gdzie grupa uzbrojonych motorówek ostrzelała sowieckie okręty, wsparła ogniem oddziały lądowe i dokonała desantu na port w „Horodyszczu” walnie przyczyniając się do wypędzenia bolszewików z miasta.
Pod Czarnobylem 27 kwietnia 1920 r w ramach tzw. kampanii wiosennej dwa polskie okręty improwizowane uzbrojone łącznie w 3 działa 75 mm stoczyły bitwę z sześcioma bolszewickim kanonierkami uzbrojonymi w łącznie 14 dział kalibru 76,2 mm – 130 mm . Starcie, to zakończyło się pełnym sukcesem strony Polskiej. Zatopiono jedną z bolszewickich kanonierek, zmuszając cały, wrogi zespół do ucieczki, a w czasie pościgu uszkodzono kolejne dwie wzniecając na nich pożar i pozbawiając  je napędu.
Data tej bitwy dopiero w roku 1990 została wpisana na tablicę nr 3 w arkadach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie zaraz po bitwie Pod Oliwą.
  Młodzież z grupy pedagogiki niekonwencjonalnej od samego początku uczestniczy w obchodach tej bitwy. Z niecierpliwością czekając na kwiecień i pytając o spływ. Opowiadają i zachęcają do wzięcia udziału w obchodach koleżanki i kolegów z osiedla, których co roku przybywa. Kupują i zapalają znicze pod tablicą poświęconą marynarzom w parku przy baszcie.

W tym roku komandorem prowadzącym spływ i  lekcję historii na wodzie był Marek Siekierski z zastępcą Arkadiuszem Jusińskim. Tradycyjnie w Wyszkowie został złożony wieniec z zapalonym zniczem na fale rzeki ku pamięci polskich marynarzy. Oraz według pomysłu Artura Laskowskiego wysłany list butelkową pocztą piracką informujący o wydarzeniu a przygotowany przez p. Leszka Marszała. Na liście znalazły się loga  instytucji i stowarzyszeń biorących udział w spływie czyli; Fundacji Nad Bugiem,  Gminy Wyszków, klubu  Sztuk i Sportów Walki Gimnazjon – APIN, Klubu Przyjaciół Wyszkowa i Ligi Morskiej i Rzecznej.
Wszystko wskazuje na to, iż rocznica tej bitwy o takim znaczeniu drugiej po bitwie pod Oliwą obchodzona jest tylko w Wyszkowie. Dla tego tym bardziej jesteśmy dumnie, że młodzież z grupy streetworkingu sama o niej pamięta.

Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania - i realizowanego od roku 2015 przez Fundację „Nad Bugiem”.