piątek, 15 maja 2015

Ogród BotanicznyMłodzież z wyszkowskiej grup streetworkerskiej „Grajcyli skład” realizując program pedagogiki niekonwencjonalnej miała już okazję zwiedzić różne miejsca w Polsce, oraz  brać udział w różnych zajęciach, lecz w takim miejscu jak ogród botaniczny jeszcze nie była.

A taka możliwość nadarzyła się w ostatnią sobotę, przy pięknej, słonecznej pogodzie, sama informacja o wyjeździe na wycieczkę, nawet bez podania miejsca docelowego, już młodzież wprowadziła w dobry nastrój. W busie od razu zrobiło się gwarno i wesoło, a po dotarciu do celu naszej podróży gdy grupa zobaczyła przeróżną roślinność, dało się słyszeć wyrazy zachwytu. I tu nagle pada informacja; idziemy na wystawę najładniejszych kur świata! Uśmiechy, zdziwienie i niedowierzanie. Tu w ogrodzie kury? Co może być ładnego w kurach? Wybory kurzej mis? Aha, ktoś się z nas nieźle zgrywa.
 Ale już stajemy przed dużym pawilonem z którego dochodzi głośne gdakanie i pianie kogutów. Kupujemy bilety i wchodzimy do środka. I wielkie zdziwienie. Kury, koguty naprawdę z całego świata, do tego króliki i przeróżne gołębie. Różna jest ich wielkość, kolory i rodzaje piór oraz grzebienie. Większość królików można głaskać i czego tu więcej trzeba… Niektórych osób od klatek oderwać nie można. W końcu po godz. z górką udaje się całą grupkę zebrać przed pawilonem i ruszamy dalej. Przechodzimy aleją pięknie pachnących bzów i kolorowych tulipanów, wspinamy się na skalne górki ( akurat dobra zaprawa przed planowanym wyjazdem w góry), po kamieniach pokonujemy stawy i docieramy do oazy z magnoliami. Tu krótki postój i zachwycający zapach. Następnie wchodzimy do palmiarni gdzie owocowe drzewa z pomarańczami, mandarynkami i grejpfrutami są w opałach. Każdemu z nas dosłownie leci ślinka, ale ćwicząc silną wolę ruszamy dalej do pomieszczenia z kłującymi kaktusami.
 I jak zwykle, w ładnym miejscu, w dobrym towarzystwie czas szybko ucieka, pojawia się głód i stwierdzamy, że już tak spacerujemy prawie 5 godz. Trzeba pomyśleć o powrocie, więc wolnym krokiem i inną trasą by jeszcze zobaczyć kwitnące różnymi kolorami azalie kierujemy się w stronę parkingu. Tu krótka radosna zabawa, a gdy bus ruszył, towarzystwo zadowolone i odurzone świeżym powietrzem odpłynęło w błogim śnie na czas całej powrotnej jazdy.
  
Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków  i realizowanego od roku 2015 przez Fundację „Nad Bugiem”.