wtorek, 6 grudnia 2011

WYSZKÓW: Przygoda z nauką

W dniu 03.12.11. młodzież z wyszkowskiej grupy pedagogiki niekonwencjonalnej odwiedziła warszawskie Centrum Nauki „KOPERNIK”. Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu projektu przez Urząd Gminy w Wyszkowie.


Piękny gmach, a przed nim bardzo długa kolejka chętnych do odwiedzenia centrum i pierwsze reakcje młodzieży.
- O matko ile my tu będziemy stać?
- Nie będziemy. Mamy rezerwację.

Wewnątrz kolejka również długa lecz nie dla nas. Już w samym holu żałowaliśmy, że nasze głowy nie obracają się dookoła o 360 st. Całą grupą chodzenie i zwiedzanie okazało się niemożliwe – zbyt wiele ciekawych punktów z dojściem dla 1- 2 osób. Podzieliliśmy się na podgrupy i ustaliliśmy m-ce i czas spotkań na wymianę zdań i spostrzeżeń. Pierwsza godzina minęła w sposób dosłownie niezauważony, a przez pewne punkty jedynie przeszliśmy, pozostałe kilka dały znać o sobie poprzez żołądek i ból w nogach oraz o nagłe stwierdzenie.
- Patrzcie na dworze już ciemno.

Po odkryciu tych faktów stwierdziliśmy, że czas już wracać, ale jeden z naszych znalazł stanowisko na którym można było przeprowadzić pojedynek mózgów. A tam kiedy minęło kolejne półtorej godziny nawet nie zauważyliśmy. Zegarek pokazał, ze czas na powrót. Wolnym krokiem udaliśmy się do busa i w drogę powrotną.
Wiele stanowisk u młodzieży wzbudziło szczere zainteresowanie, nie było żadnego pośpiechu a nawet pojawiły się pytania czy można tu będzie jeszcze przyjechać. Oby to co zauważyli oraz czego mogli sami doświadczyć miało przełożenie na zwiększenie zainteresowania nauką i w pozytywne oceny w szkole.