poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Gdańsk: PO-->TRAFISZ!


Projekt „PO-->TRAFISZ! Pedagogika ulicy w Dolnym Wrzeszczu” to cały rok odkrywania niesamowitych miejsc i nowych znajomości w Gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz.

Zaczęło się w czerwcu 2011 roku. Długie przechadzki po zakamarkach dzielnicy, o różnych porach dnia zaowocowały poznaniem wielu ciekawych mieszkańców – głównie dzieci!To z nimi spędziłyśmy sporą część wakacji, bawiąc się w gry podwórkowe.


Uwagę dzieci przyciągały wielkie bańki mydlane,a także falujące na wietrze latawce i kolorowa chusta KLANZY.

Czasami do wspólnej zabawy wystarczyła zwykła piłka, lub kreda.

Z czasem dzieci same wymyślały różne gry. Były więc podchody, gra w diabła, ciuciubabka.

Po wakacjach, które szybko zleciały, została z nami grupa najwytrwalszych!

Najmłodszy z grupy Karol, który lubi zabawy na podwórku i pizzę „Ufo” oraz „tatuaże” z czaszkami na ręce - malowane specjalnymi kredkami. Ada – szczera i otwarta, zawsze mówi to co myśli.

Kamila - opiekuńcza, pomocna i bardzo zaradna. Natalia -najbardziej rozśpiewana z całej grupy. Zaprojektowała umowne logo grupy PO-->TRAFISZ! i wymyśliła nieformalną nazwę „Ziomki Wrzeszcza”. Łukasz - wrażliwy buntownik, kibic Lechii oraz Przemek – optymista, który potrafi zjeść za trzech, chociaż zupełnie po nim tego nie widać.

W chłodne jesienno - zimowe dni odwiedzaliśmy bibliotekę, by w czytelni pograć w karty, bierki czy chińczyka.Nasza grupa dzieci uwielbiała ogrywać nas w gry planszowe ale także z wielką radością odwiedzać lokalne restauracje.

Sami składali zamówienie, a potem była już smaczna chwila odpoczynku i doładowania energii pysznym deserem lub ogrzania się np. przy pizzy.

Dzięki temu, że TRAFIALIŚMY w tyle nowych miejsc na dzielnicy i poza nią, mieliśmy okazję dobrze się wzajemnie poznać, odkryć mocne strony każdego. Ciekawie i aktywnie spędzaliśmy wolny czas.

„Ziomki Wrzeszcza” – razem PO-->TRAFILIŚMY wiele zrobić. Poznaliśmy dzielnicę i siebie nawzajem. Z częścią dzieci spotykamy się do dzisiaj, realizując kolejne projekty.Projekt finansowany jest w ramach programu Partnerstwo dla Dzieci Fundacji Wspólna Droga-United Way Polska oraz przez Urząd Miasta Gdańska. Dziękujemy!