wtorek, 17 lipca 2012

WYSZKÓW: II edycja stażu survivalowego

II edycja stażu survivalowego odbyła się w czasie najdłuższego dnia i najkrótszej nocy na naszych okolicznych mokradłach.A dla uczestników dzień był naprawdę bardzo długi. Do tego przyczyniła się upalna pogoda i bardzo wysoki poziom wody praktycznie na każdym odcinku naszej trasy. Jedynie komary atakowały w niewielkich ilościach, więc szło wytrzymać. Jednak przed nami była jeszcze jedna plaga, ale o niej jeszcze wtedy nic nie wiedzieliśmy. Oczywiście w stażu organizowanym przez klub „SURVIVALDYNAMIS” i kierowanego przez Marcina Kalitę  nie zabrakło  młodzieży z grupy pedagogiki niekonwencjonalnej „Grajcyli skład” i klubu GIMNAZJON- APIN 1991.

 

Nasza młodzież, dla której był to już drugi, a nawet trzeci kurs tego typu doskonale dawała sobie radę, niekiedy służąc wsparciem dla mniej doświadczonych uczestników. Marsz długi, droga ciężka, plecaki i mokre po szyję ubranie, a do tego bardzo ostra i kalecząca ręce trawa, której wielokrotnie trzeba było się chwytać. Krótkie postoje, lecz nie po to, by odpoczywać lecz wykonywać zadania i uczyć się różnych, przydatnych w takim terenie rzeczy. Na miejsce noclegu dotarliśmy po 7 godzinach marszu. Potrzebny był już bardzo odpoczynek, a przede wszystkim posiłek, po którym natychmiast przystąpiliśmy do budowy wiszących schronień nad bagnami. Tym razem było to tylko doskonalenie po ostatnich zajęciach i sami zdziwieni byliśmy, że tak szybko, wygodnie i pewnie zawisł nasz bungalow pomiędzy drzewami i nawet nasz dowódca zbytnio nie miał się do czego przyczepić w czasie sprawdzania. A to, że było wygodnie stwierdziliśmy rano drugiego dnia, gdy ze śpiworów nikomu nie chciało się wychodzić.

 
Ale zajęcia trwały dalej chociaż skrócone troszeczkę przez tą drugą plagę, którą okazały się stada ponad metrowych zaskrońców i żmij. W tym przypadku poszliśmy na kompromis starając się nie wchodzić sobie w drogę. Zajęcia zakończyliśmy w niedzielę o 15 po 6 km marszu do Wyszkowa. Zmęczenie i zadowolenie stało na wysokim poziomie, tym bardziej, że nasza młodzież naprawdę przy wielu zadaniach i ćwiczeniach praktycznych dobrze sobie dawała radę.

Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wiatrak” we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”.