piątek, 13 kwietnia 2012

WYSZKÓW: Pierwszy spływ

Korzystając z pięknej wiosennej pogody i kajaków Wyszkowskiej Wypożyczalni Sportowej młodzież z grupy pedagogiki niekonwencjonalnej wzięła udział w pierwszym w tym roku spływie kajakowym.

Do spływu robiliśmy w tym roku już kilka podejść jednak długo utrzymujące się mrozy i lód trzymający się brzegów skutecznie to uniemożliwiał. Jednak jeden z pierwszych dni wiosny nam to umożliwił. Udało się dopiero w sobotę 24 marca. Skorzystaliśmy przy okazji z rowerów zakupionych dla naszej grupy dzięki „Fundacji Wspólna Droga” i najpierw wycieczka rowerowa do Brańszczyka, a tam kajaki na wodę i start pod prąd. Łatwo nie było, wysoki poziom wody i bystry nurt od razu nakazał pełne użycie siły. Po 200 m prowadzący naszą małą wyprawę, składającą się z trzech kajaków Artur Laskowski wprowadził nas w urokliwy, zawalony starymi drzewami dopływ Bugu zwany „Skwiernią”. A tam typowa zwałka, trzeba było się wykazać refleksem i umiejętnym manewrowaniem, by sucho przepłynąć pod malowniczymi przeszkodami.

Później przenoska ok. 150 m i jesteśmy na Bugu w rejonie „Szumina”, skąd planowaliśmy szybko dotrzeć z powrotem do Brańszczyka. Ciepło, stada ptaków, w większości dzikich kaczek, piękne, wiosenne bazie wprowadziły element rozprężenia i to wystarczyło. Jeden z kajaków pod powalonym drzewem blisko brzegu stanął na burcie i szybko napełnił się wodą zamieniając w okręt podwodny. Mariusz, dla którego był to w ogóle pierwszy kajakowy spływ i jak widać chrzest, skorzystał z grubych gałęzi i postanowił siedząc na nich poczekać na dalszy rozwój sytuacji.

Zaś Michał, doświadczony kajakarz i instruktor Karate zajął się dobiciem do brzegu z pełnym wody kajakiem. Artur płynący w kajaku sam zajął się przetransportowaniem Mariusza z drzewa na brzeg. Trafiliśmy akurat na tlące się jeszcze ognisko, więc kilka szybkich ruchów i jest płomień. Chłopcy szybko się wysuszyli.

Słońce dalej przygrzewało i stosunkowo szybko i już bez przygód dotarliśmy na miejsce rozpoczęcia spływu, gdzie Artur poczęstował nas wspaniałym, ciepłym kompotem i pysznymi kanapkami, a po takich przygodach ich smak pozostał niezapomniany. A niewielka nasza ekipa zadowolona ze spływu ma już w planach następny…

Andrzej Grajczyk

Wyszkowska Wypożyczalnia Sportowa prowadzona jest przez Wyszkowską Wielobranżową Spółdzielnię Socjalną „SZRON”. Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wiatrak” we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”.