środa, 13 czerwca 2012

WYSZKÓW: Spływ rzeką Nurzec

Piękna słoneczna pogoda 26 maja, malownicza i dla nas jeszcze nieznana rzeka „Nurzec”, którą ruszyliśmy z Ciechanowca do miejscowości Obryte nad Bugiem. 

Spływ zorganizowany w ramach działań z zakresu pedagogiki niekonwencjonalnej dla jej uczestników, młodzieży trenującej w klubie „GIMNAZJON – APIN” oraz naszych przyjaciół.


Zazwyczaj gdy ruszamy jakąś rzeką jesteśmy sami, ale tu było inaczej, nasza 18- stka, a oprócz nas jeszcze jedna grupka, z którą wielokrotnie się mijaliśmy i pozdrawialiśmy. Rzeka spokojna i urokliwa z małymi wysepkami, wijąca się pomiędzy lasami i łąkami, miejscami płynąca w wąwozach, bez przenoszenia kajaków, co nam się rzadko zdarza. Wydawało się, że leniwie będzie można płynąć do samego końca, jednak przy starym młynie wodnym znalazł się betonowy próg tworzący wysoki na około 70 cm wodospad. Przeszkoda ta wyłoniła się tuż zza zakrętu i bardzo szybko trzeba było reagować, by ją właściwie pokonać. Komendy natomiast przekazywane głosem zagłuszał szum spadającej i szybko płynącej wody. Pierwsze dwa kajaki skoczyły bezbłędnie natomiast trzeci wyniesiony szybkim nurtem stanął bokiem na progu i tak się przekręcił, iż całą swoją zawartość wyrzucił z siebie, a następnie sam spokojnie wywracając się spłynął z wodą. Wspólnie udzielona pomoc, wyłowienie wszystkiego co pływało, rozmontowanie telefonów do suszenia i w śmiechu ruszamy dalej. I tak już spokojnie dopłynęliśmy do końca wyprawy, gdzie myjąc kajaki pobawiliśmy się trochę jeszcze w ciepłej wodzie i opaleni, zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia udaliśmy się w drogę powrotną.

Dla kilku osób z grupy PU był to spływ, w czasie którego płynęli samodzielnie i na progu wodnym zdali dobrze egzamin, co dobrze rokuje przed następnym dwudniowym spływem tylko dla naszej grupy „Grajcyli składu” ;-)


W czasie spływu korzystaliśmy z kajaków, które wypożyczyła nam Wyszkowska Wypożyczalnia Sportowa, prowadzona przez Wyszkowską Wielobranżową Spółdzielnię Socjalną „SZRON”. Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania - i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wiatrak” we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”.

WYSZKÓW: Grajcyli skład w Łazienkach Królewskich

19 maja wyszkowska  młodzież zaangażowana w działania pedagogiki niekonwencjonalnej odwiedziła Łazienki Królewskie w Warszawie. Wyjazd był jednodniowy, a program wyjazdu szykował się bardzo napięty. Oprócz zwiedzania Łazienek byliśmy tego dnia zaproszeni na rewizytę do naszej serdecznej przyjaciółki p. M. Orzeszko do Łomianek. Zdawaliśmy sobie sprawę, że w samych Łazienkach spędzimy wiele godzin, więc odpowiednio wcześnie rozpoczęliśmy przygotowania. Zaczęło się od kilkugodzinnego łupania orzechów włoskich i drobienia ich na małe ziarenka dla ptaków i wiewiórek. Dziewczęta zrobiły zakupy i przygotowały pyszne ciasto na spotkanie w Łomiankach. Oczywiście wyjazd nastąpił bardzo wcześnie rano gdyż o godzinie 7 byliśmy już w drodze, a na miejscu byliśmy pierwsza grupą, która z panią przewodnik zaczęła zwiedzać „Pałac na Wyspie”. 

Po zwiedzeniu pałacu mała przerwa i zwiedzanie parku oraz pozostałych obiektów zabytkowych, ale już bez przewodnika. Na przeszkodzie stawały nam prace remontowe, jakie są tam w tej chwili prowadzone, ale i tak do najciekawszych miejsc i najładniejszych widoków udało się nam dotrzeć. Gdy zmęczenie zaczynało doskwierać siadaliśmy i karmiliśmy chlebem ptactwo głównie wodne i gigantycznych rozmiarów karpie, chociaż i gołębie podchodziły pod nogi, a sam kolorowy paw potrafił jeść z reki. Następnie w parach siedliśmy na ławkach z wcześniej przygotowanymi orzechami i zaczęliśmy czekać na wiewiórki, co wcale długo nie trwało, a te przesympatyczne zwierzaki potrafiły nagle znaleźć się na naszych ławkach, a nawet kolanach i jeść pokarm z naszych dłoni. To samo robiły sikorki. 

6 godzin w parku minęło błyskawicznie i ponaglani telefonami od p. Moniki (gdyż już na nas czekała) biegiem ruszyliśmy do pojazdu i udaliśmy się w drogę do Łomianek. U pani Moniki we wspaniałej przyjacielskiej atmosferze, w cieniu sosen i przy pysznym cieście, napojach i lodach opowiadaliśmy sobie o wzajemnych przygodach, planach i umówiliśmy się na kolejne spotkanie. Dzień chociaż długi, minął nam niezwykle szybko i bardzo przyjemnie.


Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania za dofinansowanie, dzięki któremu odbył się opisywany wyjazd - i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wiatrak” we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”.