poniedziałek, 8 lutego 2010

KATOWICE: PROJEKT "Nie tylko szara ulica" (2008)

Projekt finansowany był ze środków Fundacji Wspólna Droga.
Od 1 sierpnia 2008 roku prowadziliśmy etnografię terenu, mającą na celu poznanie środowiska, w jakim wychowują się dzieci. Dało to możliwość zaobserwowania, że ulica zaczyna „tętnić życiem” dopiero po godzinie 18.00 – mogliśmy wtedy zauważyć częste wizyty policji u konkretnych mieszkańców dzielnicy, oraz spotkać najwięcej bawiących się na ulicy dzieci.
Stopniowo rozpoczęliśmy nawiązywanie kontaktu z dziećmi, zachęcając ich zabawami i grami ulicznymi, a także zajęciami sportowymi. Grupa stworzona przez nas regularnie uczestniczy w zajęciach. Pedagodzy ulicy w trakcie trwania projektu szczególnie w miesiącach od października do grudnia zorganizowali wiele wyjść dla dzieci - działania te miały na celu ukazanie uczestnikom alternatywnych form spędzania czasu wolnego, rozbudzenie nowych zainteresowań oraz wzbogacenie zasobów osobistych i kształtowanie umiejętności prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Największym zainteresowaniem cieszyły się wyjścia do kina, pizzerii i sali zabaw „Figloland”, oraz na kręgle. Początkowo grupa przy każdym wyjściu poza swoją dzielnicę wykazywała zdenerwowanie, co przejawiało się agresywnym zachowaniem. Jednak z biegiem czasu, im wyjść było więcej, tym dzieci czuły się pewniej w obcym środowisku, a ich zachowanie ulegało częściowej poprawie - szczególnie w obecności innych osób (kontrola społeczna). W trakcie wyjść do instytucji kulturalnych, pizzeri dzieci miały możliwość poznania wielu zawodów, rozmów z osobami pracującymi w danym miejscu- dzieci często same zadawały pytania dotyczące wykonywanych przez dane osoby zawodów.

Barbara Smolicha, Katolicka Fundacja Dzieciom

Jeśli chcesz przeznaczyć 1% podatku na nasze działania, w PIT wpisz:
Katolicka Fundacja Dzieciom w Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła KRS 0000191810, dopisek: Pedagodzy ulicy

Agnieszka Wesołek (Katowice) - koordynator



Uwielbiam czytać ksiązki: literaturę faktu i powieści psychologiczno – obyczajowe, podróże po Polsce, jazdę na rowerze i „ciężkie brzmienie” (rock, punk rock), zwłaszcza gdy mogę tej muzyki posłuchać na żywo:)

Od czterech lat pracuję jako pedagog ulicy w Katolickiej Fundacji Dzieciom w Katowicach. Dzięki pracy z dzieciakami spoglądam na świat i własne problemy zupełnie inaczej. Moje kłopoty stają się czasem niczym w porównaniu z tym, co one muszą przeżywać. Doceniam wtedy to, co mam: cudownych rodziców, którzy stworzyli mi bezpieczny dom, przyjaciół, dzięki którym żyje mi się łatwiej. Wiem, że ludzie Ci będą zawsze przy mnie. Wysłuchają, poradzą, czasem skrytykują i właśnie kimś takim chcę być dla swoich wychowanków. Dorosłym, na którego można liczyć!

Skacząc na skakance czy bawiąc się w berka mogę znowu poczuć się dzieckiem i śmiać się beztrosko. Na kilka chwil wrócić do czasu dzieciństwa. Oczywiście, jak w każdej pracy zdarzają się trudne momenty, chwile jakiejś bezsilności, ale wiem że nie mogę się poddawać, muszę być cierpliwa i ciągle się uczyć.

RADOM: Projekty uliczne (2007-2009)

Na ulicach Radomia pracujemy od początku 2007 roku. Od tego czasu udało nam się zrealizować pięć projektów ulicznych w których oddziaływaniem pedagogicznym objęliśmy pięćdziesięcioro dzieciaków. Projekty te finansowane były z dotacji Fundacji Wspólna Droga („Z ulicy na stadion” i „Mały Fotograf”), Urzędu Miasta Radomia („Alternatywa 2008” i „Moje podwórko, mój świat”), a także Urzędu Marszałkowskiego ("Inne Spojrzenie") oraz Wojewody Mazowieckiego („Alternatywa 2009”). Dzięki tym przedsięwzięciom dzieci uczestniczyły w turniejach i zajęciach sportowych, rajdach rowerowych, wycieczkach, zajęciach plastycznych, rzeźbiarskich, wyjściach do kina, teatru, muzeum, na tor kartingowy, na Paint Balla, do kręgielni i innych atrakcyjnych dla nich miejsc. W czasie realizacji projektów nasi podopieczni przygotowali dwie wystawy fotograficzne, zorganizowali pięć turniejów piłkarskich oraz nakręcili film w którym przedstawili swoją dzielnicę. Realizując projekty uliczne współpracowaliśmy z MOPS-em, szkołami do których uczęszczali nasi podopieczni, RKS Radomiak, sklepem ElbeSport, MONAR-em, MOSiR-em oraz z prywatnymi osobami które wspierały nasze działania.

W realizacji ww. projektów nieoceniony wkład miał i ma Dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej ks. Grzegorz Wójcik oraz Prezes Radomskiego Klubu Sportowego Radomiak Łukasz Podlewski bez których podejmowane przez nas działania nie osiągnęłyby takich rezultatów. DZIĘKUJEMY!

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów Społecznych

Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów Społecznych Radom

Jesteśmy Pedagogami ulicznymi - absolwentami szkolenia poświęconego problematyce „dzieci na ulicy” w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Partnerstwo dla dzieci” prowadzonej przez Fundację Wspólna Droga. Pragniemy pokazać dzieciom lepszy świat, niż ten który był im znany wychowując się na radomskich „Magistratach”, „Meksyku”, Potkanowie, „Brazylii”, Rwańskiej czy obecnie Mroza albo Energetyków. Wiemy, że w każdym dziecku jest ogromny potencjał. Jednak potrzebne jest mu wsparcie osób, które pokażą i dadzą mu szansę na lepsze jutro. Jako młodzi Radomianie pragniemy wspierać szczególnie te dzieci, które utknęły na ulicy i tam przechodzą przyśpieszony „kurs dojrzewania”.
Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów Społecznych powstało z inicjatywy pedagogów ulicznych z Radomia 9 stycznia 2009 roku. SAPS jest organizacją streetworkerską bazującą na pracy w środowisku otwartym, w miejscach przebywania dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym, marginalizacją i wykluczeniem społecznym. W ramach naszej pracy prowadzimy projekty pedagogiki ulicznej w których nasi mali podopieczni mają szansę na rozwijanie swoich zainteresowań, pasji czy talentów. Dzięki uczestnictwu w projektach, dzieciaki mogą również, niekiedy po raz pierwszy w życiu zobaczyć miejsca w których ze względu na czynniki społeczno – ekonomiczne nigdy nie były. Jeśli chcesz nam pomóc czy dowiedzieć się więcej o tym co robimy odezwij się do nas.

KONTAKT
Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów Społecznych
sapsradom@wp.pl
Radek 514-398-697, Mariusz 513-559-829

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów Społecznych

Radek Witkowski (Radom)

Jestem pedagogiem ulicznym pracującym z dziećmi na dzielnicach socjalnych mojego miasta. Praca ta jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem, ponieważ dzięki niej mogę pomóc najbardziej potrzebującym dzieciakom, do których bardzo trudno jest dotrzeć. Jest to moja pasja, która daje mi wiele radości, a także pozwala rozwijać się i pokazywać moim podopiecznym świat, który był im obcy, nieznany. Największą radość sprawia mi uśmiech, który pojawia się u dzieciaków, ich zadowolenie, a przede wszystkim ich sukcesy, które sprawiają, że czują się oni ważni, zaczynają wierzyć we własne możliwości, nie czują się gorsi.

Mariusz Mędra (Radom)

Jestem pedagogiem ulicy z SAPS-u. Moim zdaniem praca z „dziećmi na ulicy” w Radomiu to ogromna misja, to mała ojczyzna o którą, jak wspominał Papież Jan Paweł II,  trzeba walczyć i nie pozwolić zapomnieć.

Najwięcej radości sprawia mi poznawanie nowych osobowości, charakterów, mentalności dzieci, czy marzeń, po prostu ich życia. Dzieci na ulicy są specyficzną grupą, która ma swój kod porozumiewania czy funkcjonowania. Praca z nimi to jakby na nowo odkrywanie świata, ale też swoich mocnych i słabych stron. Najpiękniejsze są sytuacje,  kiedy wspólnie możemy coś zrobić np. zorganizować ognisko, wyjechać na jakiś obóz, rajd, pobawić się w podchody czy wspólnie poznawać ludzi i ich zawody. Lubię te historie, kiedy któryś z podopiecznych zaczyna rozwijać swoje zainteresowania, albo zmienia swoje zachowanie, myślenie czy postrzeganie świata. Ten moment porusza mnie najbardziej, gdyż wiem, że jestem we właściwym miejscu i czasie. Cieszę się, że  mogę być dla nich przyjacielem, trochę starszym mającym w sobie „małe dziecko”, które lubi różne zabawy, poznawanie ludzi i nowych miejsc.