środa, 17 lutego 2010

GDAŃSK: PROJEKT "Wyjdziesz? Do zobaczenia we Wrzeszczu" (2010)

Realizowany przez nas obecnie projekt „WYJDZIESZ? Do zobaczenia we Wrzeszczu” jest kontynuacją działań pod nazwą „WYJDZIESZ? Z ulicy do dzielnicy”, trwających od lipca 2009 roku, w których zawiązaliśmy grupę dzieci i zaczęliśmy organizować wyjścia do dzielnicy oraz gry miejskie. 
„WYJDZIESZ? Do zobaczenia we Wrzeszczu” to nazwa metaforyczna. Obejmuje swoim zakresem zarówno to, co dzieciaki mogą ciekawego zobaczyć we Wrzeszczu, jak i to, co mogą dzięki nim zobaczyć inni – mieszkańcy dzielnicy.
„Do zobaczenia” oznacza również nadzieję na wspólne spotkanie, możliwe dzięki wzajemnemu wysiłkowi, podjętemu po to, by wyjść poza mur marginalizacji społecznej. Chcemy zaproponować dzieciom działania kulturotwórcze alternatywne dla zachowań ryzykownych. Chcemy, by odkryły, co ciekawego jest do zobaczenia w ich najbliższym otoczeniu - we Wrzeszczu, odwiedzając różne miejsca, równocześnie fotografując swoje wędrówki i wreszcie – by z naszą pomocą spróbowały skonstruować własną, niepowtarzalną grę miejską, w której będą mogli wziąć udział inni. Podsumowaniem naszych działań będzie wystawa zdjęć w szkole, do której chodzą dzieci.
Równocześnie w wakacje, jako osobny moduł działań, chcemy zorganizować z dziećmi Kino Podwórkowe, czyli seanse filmowe pod gołym niebem, adresowane do całych rodzin z zaniedbanych społecznie rejonów Wrzeszcza.

PSPiA KLANZA
Jeśli chcesz przekazać 1% podatku na nasze działania, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: KLANZA Gdynia

RADOM: PROJEKT "Alternatywa 2010"

W 2010 roku dzięki dotacji Urzędu Miasta Radomia zaczęliśmy realizację projektu „Alternatywa 2010”, który jest kontynuacją naszych wcześniejszych działań. W projekcie tym uczestniczy czterdzieścioro dzieciaków z dzielnic socjalnych naszego miasta – ul. Wolanowska, Magistraty, ul. Filtrowa.

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów Społecznych


Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń" w Raciborzu

Nasza misją są działania profilaktyczne i terapeutyczne wobec dzieci, młodzieży i rodzin zagrożonych lub dotkniętych patologią społeczną.

Praktycznie cele nasze realizujemy poprzez prowadzenie klubu dla Młodzieży STREFA przy ulicy Żółkiewskiego 22 w Raciborzu. W ramach pracy Klubu prowadzimy różnego rodzaju sekcje, takie jak: sekcję wokalną (Chór Belcanto), sekcję plastyczną, sekcję techniczna, modelarską, wędkarską, sekcję taneczną (taniec nowoczesny i taniec Break Dance) oraz sekcję medialną. Ponadto organizujemy bezpłatne korepetycje dla młodzieży, a także wyjazdy i wycieczki.
Przez nasze działania staramy się dać młodzieży alternatywę spędzania czasu wolnego. Każdego roku opiekujemy się ok. 200-osobową grupą dzieci i młodzieży. Do pracy angażujemy specjalistów resocjalizacji, kuratorów sądowych, pedagogów, psychologa, nauczycieli, studentów oraz wolontariuszy.
Ponadto od dwóch lat prowadzimy projekt DZIECI ULICY, mający na celu dotarcie do dzieci i młodzieży spędzającej najwięcej czasu wolnego na ulicy i zaproponowanie im konstruktywnych form spędzania czasu, pod nadzorem osób dorosłych. Ta nowatorska forma pracy przynosi bardzo pozytywne rezultaty wychowawcze.

Jeśli chcesz przekzać 1% podatku na nasze działania, w PIT wpisz:
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci Młodzieży i Rodziny Pomocna Dłoń, KRS 0000062024

Sabina Ratajczak (Racibórz)

Praca pedagoga ulicy sprawia mi wiele radości, dzięki niej pomagam dzieciom oderwać się od szarej rzeczywistości blokowisk. Ciesze się, kiedy mogę sprawić, by ich świat choć na chwilę stał się "kolorowy", kiedy na ich twarzach pojawia się uśmiech i zadowolenie z własnych osiągnięć. Lubię patrzeć jak dziecko powoli rozwija swoje umiejętności i zainteresowania, odnajduje swoje cele, odkrywa marzenia i pomaga w ich spełnianiu.

Łukasz Gardas (Racibórz)

Co lubię w pracy jako pedagog hmm?... na pewno to, że mogę dać komuś coś od siebie, a jest to dla dzieciaków istotne. Jeśli zainspiruje dzieciaki w jakiś sposób i pomoże im to w rozwiązaniu pewnych problemów, i wpłynie korzystnie na nich, co będzie miało wpływ na rozwijanie się w dobrym kierunku - to w życiu późniejszym będzie to największym osiągnięciem, zarówno dla mnie jak i dla nich. A co podoba mi się w tych dzieciakach? To, że są zawsze uśmiechnięte.

Magda Gorażdża (Racibórz)

Niezwykłe w tej pracy jest to, że wszystko jest zwykłe, że trudne jest tak naprawdę banalnie łatwe, a dzieci powszechnie uznawane za niedobre i złe, są kochane.
Najtrudniej chyba zdobyć Ich zaufanie, ale cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu popłaca. Nie da się opisać uczucia, jakie towarzyszy rozmowie z dzieciakiem, który jeszcze niedawno był nie do ogarnięcia - łobuzem bez marzeń. Nagle zaczyna mówić Ci o tym, kim chce zostać w przyszłości ... i ten jego blask w tych oczach, coś pięknego :)

WROCŁAW: PROJEKT Światoteka

Projekt realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział we Wrocławiu. Wspólnie z uczestnikami projektu spotykamy się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, gdzie odbywają się warsztaty, gry, zabawy w ramach „małej” ( zajęcia dla dzieci w wieku 6-11 lat) i „dużej” (zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 12-16 lat ) Światoteki.

W ramach „dużej” Światoteki spotykamy się od stycznia 2009 r. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Wspólna Droga kupiliśmy sprzęt fotograficzny i wraz z dziećmi ruszyliśmy w plener. Rozpoczęliśmy od wspólnego fotografowania otaczającego nas świata, zwiedzaliśmy Wrocław i organizowaliśmy letnie pikniki. Potem przyszedł czas na zajęcia teatralne, robiliśmy maski i tworzyliśmy słuchowisko radiowe. Obecnie zaczęła się nasza nowa przygoda z fotografią, ponieważ przygotowujemy prezentację o Wrocławiu dla biblioteki w Pardubicach (efekty naszej pracy : www.bibliotekaswiatoteka.blogspot.com).

„Mała” Biblioteka - Światoteka powstała w lutym 2010 , dopiero zaczynamy zajęcia, ale nasze plany sięgają daleko, bo wspólnie chcemy „wirtualnie” zwiedzić świat, a podczas warsztatów poznać kulturę ludzi z różnych stron świata.

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: KLANZA Wrocław

GDAŃSK: Wizyta w Morskim Oddziale Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza

W ferie zimowe dzieciaki objęte projektem WYJDZIESZ? odwiedziły Morski Oddział Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku. Funkcjonariusze i pracownicy MOSG przygotowali dla dzieci prezentację multimedialną, pokazującą codzienną służbę funkcjonariuszy poszczególnych pionów.

W trakcie naszej wizyty dzieci mogły zobaczć na własne oczy, jak pracuje pies, który jest przeszkolony do odnajdywania substancji psychoaktywnych oraz jak wygląda jego wyszkolenie w zakresie posłuszeństwa.

Orkiestra reprezentacyjna MOSG zagrała dla naszych podopiecznych dwa utwory muzyczne oraz pokazała, na jakich instrumentach gra. Następną rzeczą, jaką zobaczyły dzieciaki był sprzęt używany w codziennej służbie w tym broń palna. Znajdowało się także osobne stanowisko techniki kryminalistycznej, przy którym dzieci mogły zobaczyć, w jaki sposób pobiera się odciski palców, oraz w jaki sposób zabezpiecza się ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia.Zrobiliśmy także pamiątkowe zdjęcie przy pomniku patrona oddziału Straży Granicznej.

Dziękujemy Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku za zaproszenie.

Michał Konkol
PSPiA KLANZA

Jeśli chcesz przekazać 1% podatku na nasze działania, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: KLANZA Gdynia