wtorek, 9 lutego 2010

WILGA: PROJEKT "Szayowozy Wilga Race Team 2009" FOTO








Więcej o Szayowozach TU.

WYSZKÓW: PROJEKT "Polska jest piękna. Naucz się ją oglądać." (2009)

Dzięki dofinansowaniu z Fundacji Wspólna Droga w ramach działań pedagogiki ulicy Stowarzyszenie „WIATRAK” realizowało projekt pod nazwą „Polska jest piękna. Naucz się ją oglądać."

W ramach projektu pedagog spotykał się z młodzieżą kilka razy w tygodniu. W czasie spotkań zostały zorganizowane 4 wycieczki rowerowe, w tym dwie dwudniowe (możliwe do zrealizowanie dzięki zakupowi trzech rowerów, a następnie w ramach projektu trzech następnych), jeden spływ kajakowy, jednodniowa wycieczka samochodowa na zwiedzanie Twierdzy Modlin tzw. „Przygoda w Twierdzy” z możliwością obejrzenia rekonstrukcji bitwy z września 1939. Odbywały się regularne wyjścia na pizzę lub hotdogi realizowane w ramach dożywiania uczestników projektu. Ponadto odbywały się piesze wędrówki połączone z treningami survivalowymi - nauka pokonywania grząskiego terenu, rozpalania ogniska w czasie deszczu, budowa zimowego szałasu, pływanie pontonem i wiele innych.

Młodzież uczestnicząca w projekcie brała udział nie tylko w przedsięwzięciach, których realizacja wymagała poniesienia kosztów, ale także tych nieodpłatnych, ogólnodostępnych, ale przez nią dotąd nie zauważanych, takich jak spotkanie z uczestnikami wydarzeń września 1939 (np. w ramach Wyszkowskich Obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej), koncerty, seanse filmowe w tym również historyczne, wystawy plastyczne i fotograficzne organizowane i finansowane przez gminne placówki kulturalne.
Młodzież biorąca udział w projekcie zaczęła regularnie przychodzić na zajęcia – nie trzeba było ich szukać na osiedlach i ulicach Wyszkowskich. Sami z własnej inicjatywy zaczęli szukać pedagoga i nawiązywać z nim kontakt. Stworzyli grupę i sami zaczęli ją nazywać „Paka Grajcyli” lub „Grajcyli Skład” , wystąpili z propozycją wykonania koszulek z takim napisem.
Chłopcy poznali ciekawe formy spędzania wolnego czasu, poszerzyli krąg znajomych o ludzi „z pasja”, zobaczyli jak można żyć inaczej i jak wiele jest przed nimi różnych możliwości spędzania wolnego czasu, rozwijania własnych zainteresowań – jest w czym wybierać, tylko na wszystko trzeba zapracować.
 
Zmiana ta została zaobserwowana przez opiekunów, a głownie samego pedagoga, który systematycznie z nimi się spotykał, rozmawiał i organizował zajęcia, spędzał z nimi dużo czasu , często w warunkach niekonwencjonalnych (zmęczenie), wpływających na ukazanie takich cech charakteru, jakie na co dzień nie są eksponowane.


Andrzej Grajczyk, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "WIATRAK"

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie WIATRAK

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „WIATRAK” działające przy WOK „HUTNIK” w Wyszkowie

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „WIATRAK” działa przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „HUTNIK".

Stowarzyszenie zajmuje się wspomaganiem rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, integracją społeczności lokalnej, rozwijaniem sportu i różnorodnej aktywności ruchowej wśród osób niepełnosprawnych, ochroną dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego. Upowszechnianiem zdrowego i aktywnego stylu życia, wszystkich form aktywnej turystyki (pieszej, rowerowej, kajakarstwa, żeglarstwa itp.) oraz czynnego uprawiania sportu, profilaktyką i przeciwdziałaniem patologiom społecznym, promocją i organizacją wolontariatu.Stowarzyszenie prowadzi warsztaty, szkolenia i kursy, organizuje imprezy kulturalne, edukacyjne, sportowe, rekreacyjne i integracyjne takie jak: koncerty, festiwale, przeglądy, konkursy, wystawy, pokazy-zawody, wycieczki krajoznawcze, rajdy rowerowe, spływy, obozy, rejsy, a także spotkania z ciekawymi ludźmi kultury, sztuki, twórcami z różnych dziedzin, podróżnikami, ludźmi z pasją.

Od jesieni 2008 Stowarzyszenie „WIATRAK” wraz z WOK „HUTNIK” prowadzi działalność streetworkerską wśród wyszkowskich dzieci i młodzieży w celu ograniczenia ich marginalizacji poprzez przeciwdziałanie występowania u nich ryzykownych zachowań, promowanie zdrowego stylu życia oraz rozwój ich zainteresowań.

KONTAKT
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „WIATRAK”
stowarzyszeniewiatrak@gmail.com
Andrzej Grajczyk 600476844

Jeśli chcesz przekazać 1% podatku na nasze działania, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie WIATRAK
 

Andrzej Grajczyk (Wyszków)

Jestem absolwentem szkolenia z zakresu pedagogiki ulicy realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu „Partnerstwo dla Dzieci” przez Fundację Wspólna Droga. Jestem instruktorem Sztuk Walki, członkiem kadry polski, założycielem i trenerem sekcji KARATE prowadzonej od 1991 r. Organizuję spływy kajakowe, zajęcia survivalowe, nocne marsze, wycieczki kondycyjno-krajoznawcze itp. Od wielu lat pracuję i przebywam z młodzieżą. Pracuję w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „HUTNIK” jako Instruktor do spraw turystyki. Praca streetworkera? Po prostu, to lubię!

Artur Laskowski (Wyszków)


Pracownik socjalny, obecnie dyrektor Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „HUTNIK” i członek-założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „WIATRAK”. Pomysłodawca pracy metodą streetworkingu z „dziećmi ulicy” w Wyszkowie. Pracował jako wolontariusz, a następnie jako pracownik socjalny w Hospicjum dla Dzieci w Warszawie. Współzałożył a następnie prowadził grupę wsparcia dla rodzin przeżywających żałobę po stracie dziecka. Był inicjatorem utworzenia w Wyszkowie Spółdzielni Socjalnej SZRON.

KATOWICE: PROJEKT "Z ulicy do domu" (2010)

Obecnie realizujemy projekt pt. „Z ulicy do domu” finansowany przez Urząd Miasta Katowice. Aktualnie na stałe pracujemy z 14 dzieci z terenu śródmieścia Katowic. Od marca z obecną grupą planujemy stworzyć klub, gdzie będą odbywały się stałe regularne zajęcia – trzymajcie kciuki żeby nam się udało :). 
Jednak nie zrezygnujemy w tym czasie z pedagogiki ulicy - również od marca rozpoczniemy działania na jednej z ulic śródmieścia Katowic – tworząc tym samym- mam nadzieję nową grupę.

Na tą chwilę głównie spędzamy czas na sankach – bo zima w tym roku dopisuje, a jak jest już nam bardzo zimno, chodzimy na naleśniki i gorącą czekoladę. Pomimo zimy dzieciaki intensywnie trenują na sali gimnastycznej, a na treningach frekwencja zawsze jest prawie 100% - jak oni to robią nie wiem, ale zapał mają niesamowity i nie poddają się pomimo porażek.
Współpracuje również z nami grupa wolontariuszy, którzy chętnie się uczą i zawsze są gotowi do pomocy za co wielkie DZIĘKUJĘ im się należy ;)

Barbara Smolicha, Katolicka Fundacja Dzieciom

Jeśli chcesz przeznaczyć 1% podatku na nasze działania, w PIT wpisz:
Katolicka Fundacja Dzieciom w Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła KRS 0000191810, dopisek: Pedagodzy ulicy

CZĘSTOCHOWA: PROJEKT „Esy floresy – uliczne ekscesy” (2009)

Projekt ten był realizowany przez Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej od 1 lipca do 31 grudnia 2009 roku na terenie śródmieścia Częstochowy. W projekcie uczestniczyło 15 dzieci w dwóch grupach prowadzonych przez 4 pedagogów ulicznych. W ramach projektu dzieci brały udział w organizowanych zajęciach. Były to zarówno gry i zabawy na wolnym powietrzu oraz wyjścia do miejsc kulturalno-rozrywkowych (kino, basen, kręgielnia, planetarium). W ramach projektu został także zorganizowany uliczny festyn z wieloma atrakcjami m.in. zabawy z chustą animacyjną Klanza, konkursy z nagrodami, ścianka wspinaczkowa, który przyciągnął kilkudziesięciu uczestników.  Grupa objęta projektem miała okazję uczestniczyć w kilku wycieczkach poza Częstochowę, np. do kina 3D w Katowicach, do Aquaparku w Tarnowskich Górach czy dwudniowym wyjeździe do Beskidu Śląskiego. Dzięki organizowanym w ten sposób zajęciom, dzieci mogły poznać alternatywne formy spędzania wolnego czasu, poszerzyć swoje zainteresowania oraz odwiedzić miejsca, których na co dzień nie są w stanie zobaczyć. Istotnym elementem projektu było również dożywianie podopiecznych. W 2010 roku praca z powstałą grupą jest kontynuowana w ramach projektu „Mój miejski świat”.

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej


CZĘSTOCHOWA: PROJEKT „Kino na trzepaku” (2009)






Kino na trzepaku to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej latem 2009 roku w śródmieściu Częstochowy, który okazał się wielkim sukcesem.

Zadaniem projektu było zapewnienie atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu dla mieszkańców dzielnicy poprzez zorganizowanie otwartych, plenerowych projekcji filmowych, połączonych z innymi atrakcjami (gry zespołowe, zabawy z chustą animacyjną Klanza, pokazy tańca, konkursy z nagrodami) – skierowanymi głownie do dzieci. Celem nadrzędnym było jednak zaktywizowanie społeczności lokalnej i włączenie jej w przygotowanie poszczególnych seansów, poprzez np. zbieranie zgód od mieszkańców czy przygotowanie miejsc do siedzenia przed seansem.

Zespół realizujący to przedsięwzięcie co tydzień, przez cały okres wakacji, wkraczał na kolejne podwórka częstochowskich kamienic i rozpoczynał swe działania. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności, częstochowskich mediów a także przyciągnął liczne grono wolontariuszy, chcących pomóc w jego realizacji.

W ramach projektu odbyło się 9 projekcji w 9 różnych podwórkach w śródmieściu Częstochowy, a także podsumowujący projekt festyn uliczny, który przyciągnął kilkuset uczestników z całej okolicy.

Na lato 2010 roku jest zaplanowana kolejna edycja projektu w Częstochowie.

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej