piątek, 5 października 2012

WYSZKÓW: Licheń

Wracając kiedyś z jednego z naszych wyjazdów zajechaliśmy do Twierdzy i Sanktuarium na Jasnej Górze na krótkie zwiedzanie. Później będąc na kolejnych wyjazdach w tych stronach, ile razy padło zapytanie czy zajeżdżamy odpowiedzi były pozytywne. W którymś  momencie ktoś z naszej grupy pedagogiki niekonwencjonalnej zapytał czy w Polsce są podobne miejsca? Oczywiście odpowiedź była twierdząca i postanowienie, że jeśli się nadarzy okazja zorganizować taki wyjazd, to jedziemy!


Okazja trafiła się nam w ostatni weekend września i naszą grupą ruszyliśmy do sanktuarium w Licheniu. A żeby było ciekawiej, to większość nie wiedziała dokąd dokładnie jedziemy. Sama droga w nieznane strony i kilkugodzinna jazda już była atrakcją. Pogoda nam dopisała i robiąca się już „Złota Polska Jesień” pozytywnie wszystkich nastrajała. Po dojechaniu do lasu grąblińskiego mały spacer w miejscach objawień i dalej sam Licheń z niezliczoną ilością pomników i kapliczek, ale najpierw spacer i śniadanie nad ślicznym jeziorem. 


Pokrzepieni ruszyliśmy na wielogodzinne zwiedzanie i prawie siedem godzin minęło nie wiadomo kiedy, a do zwiedzenia pozostało jeszcze wiele miejsc i rzeczy. Czyli pretekst do powrotu do tego urokliwego miejsca. Wszyscy byli pod wrażeniem i sama bazylika największa w Polsce, siódma w Europie i trzynasta na Świecie zadziwiła wszystkich. Były chęci do wjazdu na wysoką wieżę, ale czas gonił, gdyż słonko było już coraz niżej, przed nami kilka godzin jazdy, a i w brzuchach też już dobrze burczało. Podsumowując wspólnie wyjazd wszyscy wyrazili zadowolenie ze zwiedzenia nowego miejsca i poznania kolejnego regionu Polski.


Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wiatrak” we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”.