niedziela, 7 lutego 2010

Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka Socjoterapeutycznego "Wspólny Dom" w Wildze

Stowarzyszenie zajmuje się dziećmi i młodzieżą w wieku 13-21 lat, ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Prowadzi Ośrodek Socjoterapeutyczny „Wspólny Dom” w Wildze, w którym pomaga dzieciom i młodzieży poprzez zapewnienie im całodobowej opieki i wyżywienia, terapii indywidualnej, grup socjoterapeutycznych i profilaktyki uzależnień, pomocy w wyrównywaniu braków w nauce i w rozwijaniu zainteresowań. Stowarzyszenie prowadzi także poradnictwo rodzinne i grupy wsparcia dla rodziców swoich podopiecznych.



KONTAKT
Ośrodek Socjoterapeutyczny "Wspólny Dom" w Wildze

025 685 31 50

Jeśli chcesz przekazać 1% podatku na nasze działania, w PIT wpisz:
Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka Socjoterapeutycznego "Wspólny Dom", KRS 0000153723

Marta Śmigaszewska (Radom)

Jestem studentką III roku socjologii Kolegium Licencjackiego UMCS w Radomiu oraz absolwentką filologii angielskiej Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Radomiu. Po wieloletnim udziale w różnego rodzaju wolontariatach organizowanych w szkołach, do których uczęszczałam wybrałam stowarzyszenie SAPS, jako kontynuację moich zainteresowań z pracą z dziećmi. Głównym powodem tego jest chęć pomocy innym ludziom, pokazanie młodym ludziom innej drogi w życiu niż przebywanie na ulicy i marnowanie swojego potencjału. Lubię czytać dobre książki (moja ulubiona to „Zielona mila” S.King’a) oraz oglądać ciekawe filmy szczególnie psychologiczne, skłaniające do przemyśleń, rozważań. Prywatnie lubię kisiel wiśniowy, czereśnie i zupę jarzynową mojej mamy.

Paulina Płatos (Radom)



Uwielbiam swoją pracę, bo jest to jedna z niewielu okazji, kiedy ja sama mogę stać się dzieckiem. Kocham głośny śmiech, okrzyki zwycięstwa i ciche zmiany, a każda z nich to mój mały sukces i wewnętrzna duma. Lubię, gdy zarażamy się nawzajem śmiechem, wygłupiamy i droczymy. Cenię te momenty, gdy zamieniam się w dziecko i tracę cechy dorosłości, widzę wtedy świat z innego poziomu i w zupełnie innych kolorach.

GDAŃSK: PROJEKT "Wyjdziesz? Z ulicy do dzielnicy" (2009)

Dzięki wsparciu Fundacji Wspólna Droga, uzyskanemu m.in z wpłat 1% podatku, zrealizowalizowaliśmy projekt „WYJDZIESZ? Z ulicy do dzielnicy”, który objął pięciomiesięczne działania na rzecz izolowanych społecznie dzieci z Dolnego Wrzeszcza.

Zapoznaliśmy dzieci z instytucjami i ludźmi z ich własnej dzielnicy, przenosząc je ze świata przestrzeni otwartej bez sztywnych reguł, jakim jest ulica, do świata, którym rządzą określone zasady. Byliśmy w starym wrzeszczańskim browarze, gdzie mieści się redakcja portalu internetowego o Wrzeszczu (www.wrzeszcz.info.pl) i rozmawialiśmy z dziennikarzami, odwiedziliśmy salon tatuażu, sklep z akcesoriami grafitti, straż pożarną, spróbowaliśmy wegetariańskiego jedzenia w miejscowym barze. 

Mediacja społeczna w instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych na rzecz dzieci była równoległym, bardzo ważnym poziomem projektu. Utrzymywaliśmy również regularne kontakty z rodzicami lub opiekunami dzieci, zapoznając ich z naszymi działaniami. Poznaliśmy też dzięki temu środowisko rodzinne dziecka i jego potrzeby oraz zagrożenia. 

Projekt "WYJDZIESZ?" zapoczątkował cykl długofalowych działań na rzecz dzieci z Wrzeszcza pod tym samym tytułem. Weszliśmy we współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Urzędem Miasta Gdańska – wszystko po to, by móc dalej pracować we Wrzeszczu metodą pedagogiki ulicy.

Ewa Konopko, Gosia Zamorska
PSPiA KLANZA

Jeśli chcesz przekazać 1% podatku na nasze działania, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: KLANZA Gdynia