wtorek, 13 maja 2014

Wiosennie i pedagogicznie „Ugoszczą”



Wynikiem rekonesansowego spływu rz. „Rządza” było odejście od próby zorganizowania na niej spływu z młodzieżą z grupy pedagogiki niekonwencjonalnej. Duża ilość przeszkód i innych utrudnień stwarzała zbyt duże zagrożenie dla niewprawnych kajakarzy, ale za to nasza „Ugoszcz” do tego celu nadała się znakomicie.

I tak wykorzystując doskonałą, wiosenną pogodę zostały połączone już tradycyjnie siły młodzieży z grupy „PN” (pedagogiki niekonwencjonalnej) i uczniów klas wyszkowskiego Liceum Bezpieczeństwa Publicznego z ZS nr 2.
„Ugoszcz” jest rzeką nadającą się do nauki pływania kajakiem jak rzadko, która rzeka. Młodych uczy, a doświadczonych nie nudzi. Uczy manewrowania na swoich meandrach, pokonywania przeszkód, które pojawiają się w postaci zwalonych drzew i b. niskich mostków oraz omijania różnego rodzajów pali pozostałych po mostkach i ogrodzeniach pastwisk. Wszystkich jednakowo zachwyca labiryntem utworzonym z wysokich trzcin i szuwarów jak również wieloma rozlewiskami.

Od samego początku nudy nie było. Budząca się do życia przyroda wszędzie o sobie dawała znać. Szczególnie dziewczęta sygnalizowały o tym najczęściej głosem podczas, przepływania pod mostkami, pod którymi aktywne były małe pajączki i zdarzało  się im wpaść do przepływającego kajaka lub odwiedzić fryzury załogi. Pojawiły się pierwsze, ospałe jeszcze żaby, a z ptaków wszędobylskie Kaczki, Łabędzie, Żurawie i Kormorany. Zaś największą sensację i zaciekawienie wzbudził zrywający się do lotu Orzeł Bielik. Dzięki sprawności płynących był czas na krótkie ognisko i kiełbaski. W wesołej atmosferze ekipa dopłynęła w godzinach popołudniowych do Brańszczyka po pokonaniu trasy liczącej ok. 23 km. zwiedzając najbardziej malowniczy odcinek rz. „Ugoszcz”, starorzecza „Wywłoka” i „Szumin” z tzw. przerwańcem oraz wielki meander na „Bugu”. Dla wielu uczestników była to pierwsza taka wyprawa, mecząca, ale zadowalająca, o czym świadczyły uśmiechy uczestników i równo opalone twarze.

Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania - i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wiatrak”.