wtorek, 9 listopada 2010

CZĘSTOCHOWA: Kosmos w Częstochowie!

W ramach projektu „Mój miejski świat” realizowanego w Częstochowie przez Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej, młodzież wraz z pedagogami odwiedza kolejne interesujące miejsca, korzysta z coraz to nowszych miejskich atrakcji, by urozmaicić schematyczne życie w mieście i ciekawie spędzić czas wolny. Oprócz rozrywki i zabawy młodzież zwiększa również swoją wiedzę, poszerza obszary zainteresowań.

Grupa uczestniczy zatem ostatnio w serii zajęć dotyczących tematyki wszechświata. Oprócz standardowych pokazów w planetarium na Akademii im. Jana Długosza i udziału w dyskusjach z prowadzącymi tam zajęcia, pedagodzy wraz z podopiecznymi postanowili zobaczyć kawałek kosmosu „na żywo”.

W tym celu warto udać się do Muzeum Częstochowskiego, by zobaczyć jedyny w Polsce fragment księżyca, podarowany muzeum przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA. Zważywszy, że NASA bardzo niechętnie dzieli się swoimi zbiorami, tym ciekawszy jest to eksponat. Bryła została przywieziona z księżyca podczas wyprawy statku Apollo 17 w 1972 roku. Dopiero teraz jednak przywędrowała do Polski.

Kto wie – może podczas realizacji kolejnych pedagogicznych projektów, uda się zorganizować dla młodzieży kosmiczna wyprawę na księżyc…   :)


Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej

CZĘSTOCHOWA: Kino na trzepaku – wystawa fotograficzna.

Wakacyjna akcja „Kino na trzepaku” organizowana dla mieszkańców śródmieścia Częstochowy przez Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej dobiegła końca. Po zorganizowaniu podwórkowych seansów filmowych połączonych z zabawą i animacją czasu na 9 częstochowskich podwórkach, udało się zgromadzić odbiorców projektu raz jeszcze, na hucznym i kolorowym festynie, podsumowującym całe przedsięwzięcie.

Teraz jednak przyszedł czas na podsumowanie bardziej oficjalne. A tak naprawdę na podziękowanie wszystkim tym, którzy nie szczędzili czasu i wysiłku oraz włożyli dużo serca w to, by akcja się udała. Gdyż to właśnie dzięki pracy kilkudziesięciu wolontariuszy oraz dzięki wparciu firm i osób prywatnych, na zazwyczaj szarych częstochowskich podwórkach nagle robiło się kolorowo, głośno a na twarzach dzieci przez całe lato gościł uśmiech.

Wręczenie podziękowań za pracę i wsparcie przy realizacji projektu dla wolontariuszy i sponsorów odbyło się w obecności przedstawicieli Urzędu Miasta Częstochowy a także przedstawicieli lokalnych mediów, którzy również wsparli tegoroczne „Kino na trzepaku”. Wieczór uświetnił występ 8-ego w Polsce mistrza we Freestyle w JOJO – Dawida Puczyńskiego. 

Uroczystość została połączona z wystawą fotograficzną Piotra Krasa i Mateusza Zakłady, którzy skrzętnie dokumentowali wakacyjną akcję przez cały czas jej trwania. Znakomite prace tych dwóch utalentowanych fotografów, można oglądać w częstochowskiej herbaciarni Cafe Belg.


Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej