czwartek, 18 lutego 2010

GDAŃSK: Kampania ruszyła!


Rozpoczęliśmy Kampanię w Trójmieście. Oto artykuł, jaki ukazał się na portalu http://www.trojmiasto.pl/:


Chcą oderwać dzieci od ulicy
19 lutego 2010, godz. 07:00 (181 opinii)

Żeby oderwać dzieci z gdańskich ulic, trzeba im stworzyć alternatywę. Codziennie te same, nieciekawe widoki, ulice, ci sami koledzy, no i dorośli, którzy nie mają dla nich czasu ani cierpliwości. W efekcie dzieci się nudzą, robią, co chcą, i, niestety, często rozrabiają. Tę sytuację ma zmienić akcja "Oderwij dzieci od ulicy".


- Nuda i brak zajęć to pierwszy krok do palenia papierosów, drobnych kradzieży, wagarów - mówi Gosia Zamorska, jedna z koordynatorek ulicznego projektu "Wyjdziesz".
Z pomocą takim właśnie dzieciom rusza ogólnopolska kampania społeczna "Oderwij dzieci od ulicy", ale, co ważne, stoją za tym pedagodzy uliczni, tzw. streetworkerzy. W tym roku Fundacja Wspólna Droga - United Way Polska zaprosiła do kampanii pedagogów z 11 miast, w tym z Gdańska, w którym działa Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza.
- Chcemy pokazać dzieciakom, że świat ma im do zaoferowania coś więcej. Że nie muszą broić, żeby się dobrze bawić. Po prostu jesteśmy z nimi - wyjaśnia Ewa Konopko, współkoordynatorka "Wyjdziesz". - Pokazujemy ciekawe miejsca w ich dzielnicy, odkrywamy ich pasje, pomagamy uwierzyć w siebie.
W Trójmieście działa kilka organizacji streetworkerskich, m.in. w Gdańskim Ośrodku Profilaktyki Uzależnień. Samych streetworkerów jest tylko 20 - stanowczo za mało, jak na potrzeby tak dużego miasta.
- Specyfika tej pracy polega na tym, że to my przychodzimy do dzieci, nie one do nas. Wchodzimy w podwórka, bramy, poznajemy ich "teren" i pracujemy z nimi w ich środowisku. Zmiana, jaka się dokonuje w dzieciakach, nie jest czymś natychmiastowym - mimo to widzimy już efekty. Dzieciaki zaczynają nam ufać, otwierają się, zamieniają zachowania agresywne na twórcze pomysły - tłumaczy Gosia Zamorska.

W ramach dotychczasowego projektu, kilkanaścioro dzieci mogło poznać m.in. Wrzeszcz i odwiedzić miejsca, w których nigdy nie były, jak redakcję portalu Wrzeszcz.info w Starym Browarze, czy salon tatuażu Leżeć. Nie ominęły ich też zabawy w gry miejskie. Tegoroczna kampania ma na celu uświadomienie mieszkańcom Gdańska, że też mogą coś dla dzieciaków zrobić.

Jak można pomóc dzieciom i pedagogom ulicy? - Nie tylko oddając 1 proc. podatku. Potrzebni są także wolontariusze oraz wsparcie rzeczowe czy organizacyjne, np. poprzez zaproszenie do ciekawego miejsca - dzieciaki były już w sklepie z grami planszowymi, akcesoriami grafitti czy wrzeszczańskich restauracjach - wyjaśnia Gosia Zamorska.

27 lutego w Galerii Bałtyckiej odbędzie się w ramach promocji akcji wielka impreza. - Będziemy malować dzieciom twarze, puszczać wielkie bańki mydlane i bawić się naszą słynną "klanzową" chustą. Udział w niej jest darmowy, dla każdego, kto weźmie naszą ulotkę i przekaże ją rodzinie lub znajomym. Ale to nie wszystko, dla naszych podopiecznych w marcu rozpoczną się warsztaty fotograficzne, wystawa, a w wakacje planowane jest kino podwórkowe - zapowiada Gosia Zamorska.

Katarzyna Moritz
k.moritz@trojmiasto.pl

WYSZKÓW: PROJEKT „Orzełki” wznoszą się do lotu. Pedagogika ulicy w Wyszkowie (2010).

"Orzełki" wznoszą się do lotu. Pedagogika ulicy w Wyszkowie to kolejny projekt realizowany przez Stowarzyszenie „WIATRAK”. W ramach tego projektu już zostały zrealizowane w czasie ferii 2 wyjazdy na narty w okolice Łomży. Z tych wyjazdów skorzystało 6 uczestników zajęć. Przed nami jeszcze 2 jednodniowe wyjazdy do twierdzy Osowiec na Mazurach oraz w miejsce jednej ze słynniejszych bitew września 1939 pod Wiznę tzw. Polskie Termopile. Dwa następne wyjazdy dwudniowe „Mazurskim Szlakiem” Św. Lipka, Zamek w Kętrzynie, Wilczy szaniec w Gierłoży i Twierdza Boyen w Giżycku i druga „Spacer Przez Epoki” w Zamku w Ogrodzieńcu, Zamku w Smoleniu, Grodzisko na Szlaku Wodącej w Domaniewicach. Do tego oczywiście dochodzą okoliczne wycieczki rowerowe i piesze połączone  z treningami survivalowymi i innymi atrakcjami.

Andrzej Grajczyk, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "WIATRAK"

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie WIATRAK

WILGA: PROJEKT „Szayowozy-Wilga Race Team” (2009)

Dzięki dotacji Fundacji Wspólna Droga od lipca do listopada 2009 Ośrodek Socjoterapeutyczny "Wspólny Dom" w Wildze zrealizował projekt „Szayowozy-Wilga Race Team”. Jego pomysłodawcami byli podopieczni Ośrodka. W ramach projektu przeprowadzone zostały warsztaty z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów, szkolenia na temat bezpieczeństwa jazdy. Projekt objął dwunastu uczestników, którzy na trzech przygotowanych przez siebie bolidach, wzięli udział w zawodach reallycrossowych. 

Jeśli chcesz przekazać 1% podatku na nasze działania, w PIT wpisz:
Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka Socjoterapeutycznego "Wspólny Dom", KRS 0000153723

CZĘSTOCHOWA: PROJEKT "Mój miejski świat" (2010)

Obecnie Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej realizuje projekt "Mój miejski świat", który jest kontynuacja ubiegłorocznego programu "Esy Floresy Uliczne Ekscesy". Projekt ten jest realizowany od stycznia w śródmieściu Częstochowy. W ramach projektu organizowane są zajęcia sportowe, różnego rodzaju gry i zabawy oraz wyjścia do miejsc kulturalno-rozrywkowych. Takie działania dają możliwość poszerzenia horyzontu społecznego podopiecznych oraz pokazują im nowe możliwości spędzania czasu wolnego. Projekt obejmuje 10 osobową grupę dzieci w wieku 9-14 lat.

Jeśli chcesz przekazać na nasze działania 1% podatku, w PIT wpisz:
„WSPÓLNA DROGA” UNITED WAY POLSKA KRS 000 007 1715, dopisek: Stowarzyszenie Pedagogiki Alternatywnej