poniedziałek, 4 maja 2015

WIOSENNE BAGNA10 kwiecień, piękna słoneczna pogoda i aż coś się chce zrobić na świeżym powietrzu. Rzucamy młodzieży pomysł wyjścia na bagna, a odzew jest natychmiastowy- idziemy!

 Młodzieży z grupy streetworkingu, dziewcząt starszych, które młodszym uczestnikom zajęć same wielokrotnie o bagnach już opowiadały zachęcać nie trzeba, one gotowe są iść zaraz. Młodsze z widoczną niecierpliwością o wszystko wypytują. Dołącza do nas już tradycyjnie kila osób, dziewcząt i chłopców z wyszkowskiego Liceum Bezpieczeństwa Publicznego. W większości wszyscy się już znają z różnych, wspólnych akcji chociaż na bagna niektórzy z nich idą pierwszy raz.
 Tradycyjnie na początku krótki instruktarz, zaopatrzenie się w długie kije i ruszamy. I już się pojawiają pierwsze emocje
- ja tam nie wejdę!
- ale klimat,
- ale dżungla,
- kurcze nogi nie mogę wyciągnąć!
- ciesz się, że komarów nie ma.
Takie itp. zdania było słychać.
A po przejściu pierwszych 200 m malowniczą, bagienną trasą wśród wysokiej zeschłej trawy przeplecionej ze świeżą zielenią wschodzących pałek i tataraku. Pośród pochylonych drzew wszyscy stają się weteranami i chcą więcej takich miejsc. Instruują się wzajemnie jak najlepiej jest wykorzystywać kij itp. Zachwycają się przyrodą, z entuzjazmem wskazują przebiegającego dzika, robią zdjęcia. Atmosfera pełna przygody i radości. Przerwa, dochodzimy do wydmy gdzie rozpalamy ognisko i pieczemy kiełbaskę. Świeże powietrze, zmęczenie, które już każdy z nas odczuwa wpływa bardzo pozytywnie na apetyty. Do jedzenia nikogo nie trzeba zachęcać. Kubki z herbatą przechodzą z rąk do rąk. Kończymy wyprawę i tu pojawiają się jak zwykle pytania. Czy w maju będziemy mogli tu przyjść…?

Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania - i realizowanego od roku 2015 przez Fundację „Nad Bugiem”.