wtorek, 6 września 2011

Wystawa w podróży


Wklejam tutaj informację, jaką puściliśmy w świat w związku z naszą obecnością w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu w Warszawie.

27 maja otwieraliśmy w Agorze wystawę fotograficzną „Opowiem Ci o moim Bobrku”, która jest efektem kilkumiesięcznej pracy grupy chłopców z Bytomia. Od tamtego czasu wystawa zdążyła już zagościć w wielu innych miejscach i była oglądana przez kilka tysięcy par oczu. W czerwcu zawitała na bytomski Bobrek, by przez trzy dni „wędrować” w okolicach ulicy Stalowej. Jednego dnia wisiała na ścianach kościoła ewangelickiego, innego stała na murku, strzeżona przez rodziny autorów zdjęć. W lipcu cieszyła oko uczestników Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie koło Cieszyna oraz przekroczyła granicę naszego kraju, by dotrzeć na Słowację.

Wystawa „lubi” podróże i pojedzie tam, gdzie jest zapraszana. 9 września fragment naszej bytomskiej rzeczywistości zostanie zaprezentowany w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu, który od 1 września stoi pod Pałacem Kultury w Warszawie. Tego dnia w Pawilonie ERW królować będzie tematyka związana z wolontariatem jako służbą bliźniemu. Organizatorem piątkowych wydarzeń są: Caritas w Polsce, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos i ruch ATD Czwarty Świat.

- Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie, jakie otrzymaliśmy od Diakoni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, by przyjechać z naszą wystawą do Warszawy. Wiemy, że będzie to świetna okazja do podzielenia się doświadczeniami z pracy streetworkerskiej wśród dzieci i młodzieży. O Bytomiu jest ostatnio głośno z uwagi na ewakuacje mieszkańców Karbia. Chcemy pokazać mieszkańcom Warszawy i turystom, że krajobraz górnośląski jest różnorodny: smutny i zniszczony, ale i pełen perspektyw, świadectw ludzkiej wrażliwości i humoru - mówi Robert Cieślar, pracownik CME i pedagog ulicy.

Wystawę będzie można także obejrzeć:
18.09 - podczas festynu na Bobrku w ramach Programu Aktywności Lokalnej
25.09 - podczas otwarcia Szlaku Matki Ewy w Bytomiu-Miechowicach
30.09-2.10 - podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej w Wiśle

Zapraszamy!

Warsztaty fotograficzne były pierwszym projektem prowadzonych na Bobrku działań z zakresu pedagogiki ulicy. Od ponad roku realizowany jest tam program Misja ULICA, w ramach którego pedagog ulicy Robert Cieślar stara się zachęcać dzieci i młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu, bezpiecznych zabaw oraz twórczego wyrażania siebie. Celem programu jest zatem wspieranie, dostarczanie dobrych narzędzi, a także rozwój osobisty młodych ludzi, po to, by zmniejszyć ich zagrożenie wykluczeniem społecznym. Miejscem wspólnych zajęć jest otwarta przestrzeń uliczna, podwórka, tereny zielone w dzielnicy, a także różne instytucje Górnego Śląska.

Realizatorem programu jest Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w partnerstwie z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Bytomiu-Miechowicach. Projekt jest finansowany ze środków Światowej Federacji Luterańskiej.

Monika Cieślar, pracownik CME i koordynatorka projektu Misja ULICA

"Bobrek oczami dziecka. Cykl warsztatów fotograficznych w dawnej dzielnicy robotniczej".


"Bobrek oczami dziecka. Cykl warsztatów fotograficznych w dawnej dzielnicy robotniczej".

miejsce realizacji: Bytom-Bobrek
czas trwania: 1 luty- 30 czerwca 2011r.

Warsztaty fotograficzne stanowiły integralną część programu „Misja ULICA” i są pierwszym projektem naszych podopiecznych w Bytomiu, który udało się zrealizować dzięki dotacji naszego partnera Fundacji Wspólna Droga-United Way Polska z Warszawy.

Informacje o warsztatach:

Kto z nas nie lubi słuchać opowieści, szczególnie tych z nutką grozy i niestandardowym zakończeniem? Dzielnica Bobrek ma wiele znanych oraz ciekawych historii. Jedne są miłe, inne straszne, a wiele z nich jest po prostu smutnych. Autorami tych historii są dorośli, media, urzędnicy, ale także i dzieci. Poprzez warsztaty postanowiliśmy dać szansę tym najmłodszym artystom, by ich własna opowieść o miejscu zamieszkania była wreszcie usłyszana i dostrzeżona.
Warsztaty fotograficzne w dawnej dzielnicy robotniczej, Bobrek, były pierwszym projektem zrealizowanym przez pedagoga ulicy Roberta Cieślara w ramach działań na lata 2010-2012 pod szyldem: „Misja ULICA”. Grupa dziewięciu młodych ludzi została zaproszona do udziału w ośmiu warsztatach plenerowych, które miały miejsce od marca do czerwca 2011 r. Projekt warsztatów fotograficznych był realizowany na terenie miasta Bytomia ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Bobrek, z której pochodzą chłopcy. Intensywnie pracowaliśmy nad magią robienia zdjęć, zarówno w czasie zaplanowanych ośmiu sesji plenerowych wraz z fotografką Ewą Szymczyk, jak i indywidualnie, gdyż chłopcy mogą pożyczać aparaty. Z częścią chłopców spotykaliśmy się także na sesjach nocnych, które prowadził Michał Szymczyk. Używaliśmy aparatów cyfrowych oraz kamery cyfrowej. Odwiedziliśmy różne miejsca w dzielnicy: byłą hutę Bobrek, stare kamienice, podwórka, pola i łąki. Miejsca ważne dla chłopców i te, które chcieli pokazać innym. Poznawaliśmy ich historię, a także dotarliśmy do archiwalnych fotografii przedstawiających dzielnicę Bobrek w latach jej robotniczej świetności.
Z materiałów została stworzona wyjątkowa opowieść, która przedstawiona na dużych zdjęciach, tworzy dzieło, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Na dwóch z 35 antyram umieszczono 120 zdjęć. Na jednej chłopaki opowiadają o przebiegu warsztatów. Jest to ich opowieść „Oni o sobie”. Drugi obraz jest opowieścią i spojrzeniem na chłopaków przez obiektyw aparatu fotografki Ewy Szymczyk. Jest to opowieść „Ona o nich”. Na kolejne 10 obrazów składa sześć zdjęć, które ukazują życie i dzielnicę Bobrek. Siedem obrazów podwójnych uzupełnia się i dopowiada. Następne 15 zdjęć jest w dużym formacie, a wystawę kończy wspólne zdjęcie grupy młodych i uzdolnionych artystów.

Wernisaż odbył się w Centrum Handlowym AGORA w Bytomiu 27 maja o godzinie 18.00. Wystawę czasową, można było oglądać do 26 czerwca.
Kolejnym miejscem prezentacji zdjęć była dzielnica Bobrek, gdzie w Kościele ewangelickim przy ul. Stalowej wystawa została udostępniona mieszkańcom w dniach 28-30 czerwca.
Chętni mogli obejrzeć wystawę także podczas Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie w dniach 2-6 i 10 lipca 2011r oraz na Słowacji w ramach SemFest w dniach 7-9 lipca 2011r.
Szacujemy, że zdjęcia chłopaków z Bobrka zobaczyło ponad 3000 osób!
-Zależy mi na tym, by ludzie nie przeszli bez zainteresowania obok, ale zwrócili uwagę na głos młodych ludzi a przez nią na ich radości, problemy czy troski. Oni są częścią tej dzielnicy, miasta Bytomia i jej mieszkańców, dlatego nie zapominajmy o tym i zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by ich zwykłe dni były po prostu lepsze. To jest moje marzenie i mój sen. Mam nadzieję, że się spełni w życiu kilku młodych osób. Dlatego warto to robić.- Robert Cieślar, pracownik ds. pedagogiki ulicy.

Info o dzieciach:
W młodych ludziach są niezbadane pokłady energii. Ich dynamika, nieprzewidywalność, świeżość indywidualnego spojrzenia i przez żadną teorię niespaczona ciekawość świata, a także kod zachowań i język sprawiają, że wspólna praca może przynieść niesamowite efekty i jest wielką przygodą. Każdy z tych młodych artystów ma inną historię życia, ale łączy ich wspólne dorastanie w jednej dzielnicy.Lista autorów:

Przemysław Cieślik, lat 13
Kamil Gorola , lat 13
Daniel Kałużny , lat 14
Kamil Korzeniec , lat 14
Kamil Kozina , lat 14
Artur Namysło, lat 10
Janusz Nowosielski , lat 16
Bartek Zielonka , lat 12
Ewa Szymczyk, fotografka

Relacja Pani Ewy Szymczyk o wystawie i warsztatach:

Autorzy zdjęć w swoich fotograficznych poszukiwaniach wykazywali się niezwykłą świeżością, wnikliwością oraz wrażliwością. Nie bali się eksperymentować oraz szukać niestandardowych rozwiązań. Powstałe fotografie są bardzo często zaskakująco dojrzałe i intuicyjne. Warto spróbować spojrzeć na nie głębiej - bo o takim Bobrku mogą opowiedzieć tylko Ci, którzy znają jego najjaśniejsze i najciemniejsze strony. Ci, którzy są tam codziennie i kochają to miejsce. Jeden z uczestników warsztatów powiedział: "Byłem w górach i na Kaszubach, ale tu mi jest najlepiej, bo tu mi się dobrze oddycha."

Info o fotografce Ewie Szymczyk:

Góralka, matka nomadka, fotograf, podróżnik, kulturoznawczyni, eksplorująca przejawy, aspekty i manifestacje twórczej kobiecości. Fotografię traktuje, jako środek wyrazu pozwalający na oswajanie lęków zarówno jednostkowych jak i zbiorowych, pokonywanie przepaści kulturowych oraz narzędzie terapii: fotografowała kobiety po mastektomi, anorektyczki, osoby, które przetrwały Auschwitz, ludzi wyjętych spod prawa. Uważa, że odsłonięcie prawdy przed obiektywem często stanowi początek procesu zdrowienia.

Napisali o nas:
http://http://www.wiadomosci24.pl/artykul/chlopcy_z_bobrka_wystawiaja_w_bytomskiej_agorze_196788.html
http://http://www.bytom.pl/pl/10/1306568831/4
http://http://www.mmsilesia.pl/blog/entry/271167/Niezwyk%C5%82e+fotografie+w+Agorze.html#
http://http://piotrkoj.blog.onet.pl/Opowiem-Ci-o-moim-Bobrku,2,ID428030855,n
http://http://pal.blox.pl/2011/06/Ewangielicy-dla-dzielnicy.html