czwartek, 19 lipca 2012

WYSZKÓW: W Lublinie i okolicach


W ramach projektu pod nazwą „Uwierz w siebie” finansowanego przez gminę Wyszków, grupa młodzieży z „Grajcyli składu” czyli pedagogiki niekonwencjonalnej w ciągu dwóch dni zwiedzała Lublin i jego okolice.

Bardzo ważnym punktem programu było zwiedzania Muzeum Obozu Koncentracyjnego w Majdanku. Dla niektórych osób z grupy było to trzecie muzeum tego typu, po Treblince, do której z Wyszkowa dotarliśmy na rowerach i Oświęcimiu zwiedzonym w tamtym roku. Sama młodzież zaproponowała poznanie kolejnego obozu i tak się stało. My byliśmy pod wrażeniem filmu, ekspozycji i opowieści przewodnika, zaś przewodnik pod wrażeniem grupy, która słuchała i zadawała rzeczowe pytania. Na zakończenie przewodnik pomimo tego, że czekał na kolejną grupę ruszył z nami jeszcze dodatkowo pod pomnik dopowiadając kilka ciekawych historii.


Następnym punktem programu był Lublin ze starym miastem i przeniesienie się w czasie do średniowiecza w lubelskich podziemiach przy makietach i inscenizacji pożaru miasta. Na rynku spotkanie z legendami o czarciej łapie, kamieniu nieszczęścia i kurze na wierzy. Zwiedziliśmy Katedrę z kaplicą akustyczną, skarbcem i kryptami oraz niesamowity kościół Dominikanów z cudownym obrazem. A później obiad gdyż już żołądki nasze zaczęły się dopominać o swoje, zamek lubelski ze swymi atrakcjami i zasłużony nocleg w Nałęczowie gdyż w nogach i głowach odczuwało się emocje minionego dnia, a pogada była mocno zmienna, zaś następny dzień też szykował swoje atrakcje.


Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania - i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wiatrak” we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”.