środa, 3 października 2012

WYSZKÓW: Żywa lekcja historii

1 września w sobotę obchodziliśmy 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie już wyszkowskie uroczystości odbyły się przed pomnikiem „Gloria Victis” przy ul. Pułtuskiej. 


Wśród licznie zgromadzonych mieszkańców i zaproszonych gości w obchodach uczestniczyła grupa młodzieży objętej programem pedagogiki ulicy prowadzona przez Andrzeja Grajczyka. Ciąg dalszy rocznicowych wspomnień miał miejsce 3 września, kiedy to w poniedziałkowy wieczór grono niespełna czterdziestu osób, pamięć o wydarzeniach z 1939 roku postanowiło uczcić okolicznościowym ogniskiem. Wyjątkowym miejscem na tego typu spotkanie okazała się świetlista polana na tzw. „dąbrowie” po drugiej stronie Bugu przy symbolicznej mogile nieznanego żołnierza z września 1939 r. 


O kulisach narodzin faszyzmu w Europie i sytuacji  geopolitycznej świata w przededniu wybuchu II wojny światowej opowiedział jeden z uczestników, nauczyciel historii Ireneusz Elward. Wiadomościami natury technicznej związanymi z kampanią wrześniową podzielił się ze słuchaczami organizator wydarzenia Andrzej Grajczyk. Zaciekawione miny zgromadzonej młodzieży niewątpliwie świadczyły o dużym zainteresowaniu wojenną tematyką. „Żywą lekcją historii” – określił to spotkanie zastępca burmistrza Adam Warpas. Wśród uczestników byli również m.in. Marek Siekierski, Artur Laskowski, Tomasz Stokarski.  
   

Tekst: Marek Filipowicz, zdjęcia: Kinga Dametko i Marek Filipowicz