środa, 25 lutego 2015

Wyjazd do Pucka

Dzięki współpracy Fundacji Nad Bugiem i wyszkowskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej  młodzież z grupy streetworkerskiej mogła uczestniczyć w wyjeździe i uroczystościach dotyczących 95 rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Z wyjazdu skorzystała dwójka najstarszych wiekiem i stażem w grupie pedagogiki dziewcząt. Dotychczasowa i obecna liderka grupy. Dziewczęta od dłuższego już czasu przejawiają duże zainteresowanie sportem, survivalem i historią. W tym historią polskiej Marynarki Wojennej. Mają za sobą szereg przeczytanych na ten temat książek, godziny rozmów, udział w wystawach i prelekcjach poświeconych temu tematowi. Teraz dzięki uprzejmości p. kom. J. Bielawskiego pewne rzeczy o których tylko rozmawialiśmy mogły się zmaterializować. Jak chociażby zapoznanie się z uzbrojeniem obecnie używanych okrętów i to na żywo. Nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć prawdziwego działa przeciwlotniczego i wyrzutni rakiet bliskiego zasięgu. Zapoznać się z sylwetkami samolotów i okrętów. Dużym przeżyciem był udział w strzelaniu taktycznym na strzelnicy multimedialnej z wykorzystaniem prawdziwych karabinków i poczuć się jak na prawdziwych działaniach bojowych. I to wszystko pod czujnym okiem zawodowych marynarzy, instruktorów w Akademii Marynarki Wojennej.

Po emocjonującym pobycie w wyżej wymienionej instytucji przejazd do Pucka. Tu po zakwaterowaniu wieczorny trening na plaży razem z ciekawskimi łabędziami, kąpiel w zatoce ( obydwie dziewczyny należą do wyszkowskiego klubu marsa). Ranek dnia następnego zaczęliśmy  powtórką; czyli trening ( również w wodzie), śniadanie i udział  w uroczystościach na zabytkowym, puckim rynku przy dźwiękach orkiestry wojskowej. Przemarsz barwnego korowodu różnych delegacji w mundurach i strojach historycznych oraz współczesnych do portu, gdzie odbywały się główne uroczystości oraz złożenie kwiatów na wodę ze śmigłowca. Zaś po obiedzie wisienka na tort. Wyjazd do Gdyni i spełnienie kolejnego, naszego marzenia z rozmów o wojnach na morzu. Zwiedzanie byłego, polskiego okrętu flagowego, weterana II Wojny Światowej ORP „BŁYSKAWICA”. Takie okręty muzeum są na Świecie tylko 3 i nasza „BŁYSKAWICA”  jest tym najstarszym. Dzięki oprowadzającemu nas marynarzowi poznajemy losy okrętu z czasów wojny i służby po jej zakończeniu, zapoznajemy się z modelami i historią innych polskich okrętów. Robimy wspólne zdjęcia, a czas szybko biegnący zmusza nas do obrania kursu na Wyszków. W busie podsumowujemy wyjazd, rozmawiamy o morzu, okrętach i ludziach służących na nich.

Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania - i realizowanego od roku 2015 przez Fundację „Nad Bugiem”.