poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Niedziela palmowa w „Łysych”

W tegorocznych, uroczystych obchodach Niedzieli Palmowej na kurpiowszczyźnie miała możliwość wziąć udział grupa młodzieży i dzieci z grupy streetworkingu. Wyjazd był organizowany przez Fundację „Nad Bugiem” dla słuchaczy „Uniwersytetu Trzeciego Wieku”.

Młodzież bardzo żywiołowo zareagowała na możliwość wyjazdu i od rana czekała w gotowości. Od samego wejścia do autokaru padały pytania do pedagogów i snuły się domysły co to tam będzie…. Już sama trasa do Łysych, prowadząca przez Nowogród była dla nich interesująca. W zasięgu wzroku pojawiły się pierwsze bociany, wzdłuż drogi widać było pagórki a nich ukryte forty wybudowane w 1939 r. Niektóre z nich odsłonięte z wyraźnymi śladami walk. A już szczególnie imponująco wyglądał fort w Nowogrodzie, duży i z kopułą pancerną w pobliżu którego stał czołg co strasznie zaintrygowało naszego najmłodszego uczestnika wyjazdu.
 Natomiast w samych „Łysych” miny nam zrzedły gdyśmy dostrzegli reakcję młodszych uczestników- ee, kościoły? Dużo ludzi, co my tu będziemy robić? Jednak gdy ruszył korowód z palmami, młodzież i dorośli w różnobarwnych strojach kurpiowskich, wtedy oczy im się szeroko otworzyły i na buźkach pojawiły się rogale uśmiechów wraz z pytaniami czy będziemy mogli sobie porobić zdjęcia. Oczywiście mogliśmy i czas do odjazdu wszystkim nam minął niesamowicie szybko na spacerze pomiędzy straganami, z wyrobami regionalnych potraw, dekoracji itp.
Zaś już po Świętach Wielkanocnych uczestnicy wyjazdu mogli spotkać się z twórczością kurpiowską i wziąć udział w degustacji potraw regionalnych na spotkaniu w Wyszkowskiej Bibliotece Miejskiej na wieczorze zatytułowanym „Kurpiowskie Fajowskie”.

Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania - i realizowanego od roku 2015 przez Fundację „Nad Bugiem”.