wtorek, 14 maja 2013

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP. I koncert patriotyczny Andrzeja Kołakowskiego


W miesiącach marcu i kwietniu wyszkowska młodzież z grupy pedagogiki niekonwencjonalnej brała udział w dwóch wydarzeniach kulturalno patriotycznych.


Pierwszym był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego wystawiający duże przedstawienie związane ze 150 rocznicą wybuch Powstania Styczniowego. Narracja, tańce, śpiew i wszystko w strojach epokowych i przy pełnej orkiestrze, przeniosło nas dosłownie w czasie. W ten sposób przedstawiona lekcja historii na wszystkich zrobiła duże wrażenie. Nikt nie żałował dłoni w czasie bicia braw.Drugim był koncert barda, gdańszczanina Andrzeja Kołakowskiego, który występował w Wyszkowie z okazji święta Żołnierzy Wyklętych. Kolejna opowiedziana słowem i piosenką lekcja historii dla większości nie znana. Przedstawione, dramatyczne losy naszych, często bardzo młodych bohaterów, ludzi niezłomnych takich jak rotmistrz Pilecki, major „Łupaszko” i wzruszająca dosłownie do łez historia naszej sanitariuszki i łączniczki Danuty Siedzikówny „Inki”. Młodzież biorąca udział w koncercie, a szczególnie dziewczęta były pod wielkim wrażeniem, głośno wyrażały swoje opinie i zapowiedziały, iż w tego typu koncertach zawsze chciały by brać udział. Niewątpliwie przyczyniła się do tego sama osoba pana Andrzeja Kołakowskiego z którym młodzież po koncercie mogła zamienić kilka słów.


Grupa wyszkowskiej pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania - i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „WIATRAK".

Tekst: Andrzej Grajczyk
Fotografie: Marek Filipowicz