wtorek, 18 czerwca 2013

WYSZKÓW: „Grajcyli skład” zwiedza muzeum na „Pawiaku” i w Palmirach

W dniu 15 czerwca odbył się kolejny wyjazd wyszkowskiej młodzieży z grupy „Pedagogiki niekonwencjonalnej” w ramach projektu finansowanego przez gminę Wyszków.


Po odwiedzeniu w latach poprzednich takich miejsc pamięci jak „Treblinka”, „Majdanek”, „Oświęcim” przyszedł czas na muzeum więzienia „Pawiak” oraz muzeum i miejsca straceń w Palmirach w Kampinoskim Parku Narodowym.

Po wyprawie rowerowej zorganizowanej kilka lat temu do „Treblinki” młodzi sami zaczęli wypytywać o podobne miejsca na polskiej ziemi i podsuwać propozycje zwiedzenia ich.  Nawet na miejsce w skuszewskim lesie gdzie znajduje się cmentarz 250 polaków rozstrzelanych w czasie okupacji zawsze wybierają się z ochotą. W skupieniu słuchają opowiadania o tym wydarzeniu nawet, któryś z kolei raz.


Tak samo i na tym wyjeździe, w skupieniu i z zaciekawieniem dziewczęta i chłopcy oglądali eksponaty, cele więzienne i słuchali prelekcji. Sami podchodzili do pań obsługujących ekspozycje i zadawali pytania, z chęcią robili zdjęcia. W obydwóch muzeach sami dokonali wpisów do ksiąg pamięci. Przy dużej mapie z zaznaczonymi miejscami straceń więźniów z „Pawiaka” dwie osoby zapytały czy będzie możliwość odwiedzić, jeszcze, któreś z tych miejsc, a do wspólnego zdjęcia przy mogile naszego olimpijczyka Janusza Kusocińskiego nikogo nie trzeba było zapraszać.

Po kilku godzinach skupienia i zadumy, znalazła się chwila odprężenia i żywego śmiechu. Gdy doszliśmy do naszego busa stojącego na parkingu w pobliżu zarośniętego pałkami bagna, okazało się, że nasz pojazd jest niemal otoczony wygrzewającymi się na słońcu różnej barwy jaszczurkami. No cóż chłopcy wzięli sprawy w swoje ręce by żadna z nich nie straciła życia pod kołami naszego pojazdu. Kilka minut i żyjątka pochowały się do swoich kryjówek w zielonej trawie. Ten rozruch na pewno przydał się obydwóm stronom. W drodze powrotnej już było wesoło, a co niektórzy z grupy coś zaczęli wspominać o jakimś obiedzie.


Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków - której składamy podziękowania za dofinansowanie, dzięki któremu odbył się opisywany wyjazd - i realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „WIATRAK”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz