piątek, 12 czerwca 2015

Pierwsze zajęcia survivalowe

Jedna z pierwszych, wiosennych wycieczek rowerowych po nadbużańskich łęgach z młodzieżą z osiedla „Łączna” i nad jednym ze starorzeczy, krótkie opowiadanie o survivalu i  jak to kilka lat temu uczyliśmy się na tym akwenie pływać pontonem.

 I od razu posypały się pytania;
- a my czemu jeszcze takich zajęć nie mieliśmy?
- kiedy pouczymy się i popływamy pontonem?
- na pewno fajniej będzie niż na kajaku.

To tylko niektóre głosy, a ja cóż, wkopałem się i wcale nie pomogły tłumaczenia, że ponton jest stary i że uchodzi z niego powietrze. Młodzież miała duży dar przekonywania.
Ciepło, słoneczna pogoda we wtorek 12 i zapowiadane zajęcia stają się faktem. Dmuchamy ponton, ustalamy zasady bezpieczeństwa i ponaglamy się gdyż wszyscy koniecznie chcą zdążyć na godz. 18 do biblioteki miejskiej na spotkanie z podróżnikiem i pisarzem panem Stefanem Czernieckim.
Więc jasna sprawa, że nie ma mowy o tym byśmy się zamoczyli w wodzie i musimy się wyrobić  w określonym czasie.

To okazało się tylko teorią, początek był świetny, nauka wiosłowania kilkoma sposobami, wykonywanie zwrotów i zamiana miejsc. Później pływanie w parach i całym zespołem, pierwsze mocniejsze, chlapnięcia, niekoniecznie specjalne. Później mocniejsze, ktoś przy wychodzeniu na brzeg traci równowagę i wpada do wody, płytko, ale ochlapuje resztę. Pełno śmiechu, ponton na lince asekuracyjnej odpływa od brzegu goniony przez załogę. W wodzie wskakują do niego i spadają. Ja pomagam młodzieży i już tylko ramiona mam suche. Czas kończyć gdyż zastaje nam 30 min na przebrani się i dotarcie do biblioteki. Młodzież ociekająca wodą pędzi do domu by się przebrać. Ja z Joanną wycieramy ponton i pakujemy, o przebraniu się mogę tylko pomarzyć . Jestem brudny, mokry i pachnący wodą ze stawu. Ale jesteśmy umówieni z dziewczętami z grupy starszej więc trudno, ruszamy do biblioteki, gdzieś się schowam. 

I tak zrobiłem, dziewczęta starsze już były, a młodzież po zajęciach już niestety nie zdążyła dotrzeć, ale zapotrzebowanie na kolejne zajęcia z pontonem już złożyła.
Na szczęście mój strój w bibliotece na nikim nie zrobił wrażenia, dziewczęta z Joanną tylko dziwnie się uśmiechały patrząc na mnie, a z p. Stefanem po skończonym spotkaniu szybko znaleźliśmy wspólny język.

Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków  i realizowanego od roku 2015 przez Fundację „Nad Bugiem”.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz